Wizualizacja strumieni cząstek wtórnych zarejestrowanych przez detektor LHCb w kilku zderzeniach proton-proton. Źródło: LHCb Collaboration /  IFJ PAN

LHCb bada niuanse procesu narodzin cząstek

Wysokoenergetyczne kolizje jonów w Wielkim Zderzaczu Hadronów są zdolne oderwać od siebie kwarki i gluony. Jak z takiej plazmy kwarkowo-gluonowej rodzą się później cząstki wtórne? Kolejne informacje na ten temat niesie najnowsza analiza zderzeń protonów z protonami lub jonami, zaobserwowanych w ramach eksperymentu LHCb.

  • Źródło: Fotolia
    Świat

    Mija 10 lat od odkrycia bozonu Higgsa

    4 lipca 2012 r. eksperci z CERN poinformowali o odkryciu bozonu Higgsa, cząstki dotąd nieuchwytnej, która bierze udział w mechanizmie determinowania masy cząstek. Odkrycie umożliwiły dane zebrane przez Wielki Zderzacz Hadronów (LHC), który już 5 lipca br. rozpoczyna trzeci etap badań.

  • Fot: Widok eksperymentu ALICE w CERN. Źródło: Julien Ordan, CERN

    ALICE wykazuje, że swobodny kwark powabny ma masę

    Masz problem, żeby dowiedzieć się, ile tak naprawdę ważysz, bo waga w łazience za każdym razem pokazuje nieco inny wynik? Tymczasem naukowcom z eksperymentu ALICE w CERN udało się ustalić masę kwarka powabnego - cząstki elementarnej, która waży ok. pół milionowej miliardowej miliardowej części grama i uwalniana jest tylko na ułameczek sekundy w ogromnych temperaturach powstających w zderzeniach cząstek wewnątrz Wielkiego Zderzacza Hadronów.

  • Fot. Fotolia
    Świat

    Wielki Zderzacz Hadronów uruchomiony po trzyletniej przerwie

    Wielki Zderzacz Hadronów (ang.: LHC), największy na świecie akcelerator cząstek, wznowił działanie po ponad trzyletniej przerwie modernizacyjnej. Dwie wiązki protonów o energii 450 miliardów elektronowoltów (450 GeV) w piątek krążyły w przeciwnych kierunkach wokół 27-kilometrowego LHC - informują CERN i IFJ PAN.

  • LHC, źródło: CERN
    Technologia

    Polacy uczą największą maszynę na świecie

    Naukowcy opracowują algorytmy, dzięki którym maszyny będą pomagać fizykom, aby nie ugrzęźli w nieskończonej ilości danych. Inżynierowie z Politechniki Warszawskiej uczą ALICE – jedno z olbrzymich urządzeń pracujących w CERN – zwracania uwagi tylko na interesujące badaczy przypadki zderzeń cząstek.

  • Fot. Fotolia
    Świat

    Zachowanie pięknego kwarka może podważyć podstawy fizyki

    Dokonywane w Wielkim Zderzaczu Hadronów pomiary rozpadu cząstek wydają się podważać Model Standardowy - teorię, która opisuje cząstki elementarne oraz oddziaływania między nimi - poinformowali na konferencji prasowej fizycy z Uniwersytetu w Zurychu (UZH).

Najpopularniejsze

  • Floryda, 25.06.2025. Start rakiety Falcon 9 z kapsułą Crew Dragon z Centrum Kosmicznego Johna F. Kennedy’ego na przylądku Canaveral na Florydzie, 25 bm. W ramach misji Axiom-4 rakieta zabrała czwórkę astronautów, w tym Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). PAP/Leszek Szymański

    Z Przylądka Canaveral wystartowała rakieta z kapsułą Dragon, na pokładzie której jest Polak Sławosz Uznański-Wiśniewski

  • Naukowcy: kobiety odgrywały dominującą rolę w społeczności zamieszkującej neolityczną osadę Catalhoyuk

  • Szef Creotechu o ustawie dot. działalności kosmicznej: sektor bardzo dobrze rozwija się bez niej

  • Naukowcy uważają, że olej z owadów może być alternatywą dla olejów tradycyjnych

  • Szefowa KRASP: o planie reformy nauki przeczytałam w gazecie

  • 25.06.2025  EPA/JAGADEESH NV

    Echa misji Ax-4 w Indiach i na Węgrzech: historyczny lot i szansa dla naszych krajów

  • Ogień zniszczył w 2024 roku dwa razy więcej lasów tropikalnych Amazonii niż w ciągu 40 lat

  • Dobre samopoczucie może chronić przed utratą pamięci

  • USA/ Media: Indie, Polska i Węgry powracają do załogowych lotów kosmicznych

  • Noworodki mają podwyższone poziomy biomarkera choroby Alzheimera

Fot. Adobe Stock

Misja IGNIS/ Polski astronauta przeprowadzi na ISS 13 eksperymetów

Znaczną część swojego pobytu na ISS polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski poświęci na działalność naukową. W ramach technologiczno-naukowej misji IGNIS przeprowadzi 13 eksperymentów, których wyniki będą miały wpływ na rozwój m.in. medycyny, biologii, inżynierii oraz szeroko pojętych technologii kosmicznych .

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera