Źródło: Fotolia

Nawet 540 tys. istnień ludzkich można by uratować zdejmując nogę z gazu

Wdrożenie i faktyczne egzekwowanie odpowiednich interwencji z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego, ukierunkowanych na cztery główne czynniki ryzyka, czyli prędkość, jazdę pod wpływem alkoholu, używanie kasków i korzystanie z pasów bezpieczeństwa, mogłoby uratować nawet 540 tys. istnień ludzkich na całym świecie - informuje pismo „The Lancet”.

  • Fot. Fotolia
    Człowiek

    Badacz: aż 60 proc. Polaków w codziennych podróżach wybiera samochód

    Aż 60 proc. dorosłych Polaków w swoich codziennych podróżach porusza się samochodem, a trzykrotnie mniej osób wybiera komunikację zbiorową. Przez to mamy do czynienia nie tylko z korkami, smogiem, ale i zmianami w przestrzeni publicznej - mówi geograf ekonomiczny dr Bartosz Bartosiewicz.

Najpopularniejsze

  • Fot. materiały prasowe

    Polski wynalazca: lewitująca kolej może zmienić światowy transport

  • Polski wynalazek może zmienić leczenie chorób autoimmunologicznych

  • Hematolog: przewlekłe stany zapalne mogą sprzyjać nowotworom krwi

  • Żabia seksmisja. Zanieczyszczenia wody zmieniają płeć płazów

  • Psyho: sztucznej inteligencji brakuje „iskry” i smaku badawczego

  • 13.06.2025 PAP/Andrzej Jackowski

    Drewniane zrębki skutecznym sposobem na ograniczanie liczby kleszczy

  • Powszechne konserwanty żywności powiązano z nadciśnieniem tętniczym i chorobami serca

  • „Epickie sny” mogą być męczące

  • ECDC: rekordowa zachorowalność na choroby przenoszone drogą płciową w UE

  • Ekspert: nietrzymanie moczu można leczyć poprzez rehabilitację

Fot. Adobe Stock

Największy sukces rozrodczy mają rysice w średnim wieku

Największy sukces rozrodczy mają rysice w średnim wieku, zamieszkujące środkową i południową Europę. Najsłabiej radziły sobie samice młodociane i stare, szczególnie te żyjące w surowszym klimacie północy kontynentu - ustalili eksperci z międzynarodowej sieci badawczej Eurolynx po analizie danych z niemal 40 lat.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera