Sposób ewaluacji działalności naukowej wymaga zmian, ale w bieżącym cyklu powinny być wprowadzane tylko ograniczone korekty - uważa dr hab. Marcin Pałys, przewodniczący Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jego zdaniem poważniejsze zmiany powinny wejść w życie od następnego okresu ewaluacji, czyli od 2026 r.
Rankingi mogą być używane do promocji uczelni, ale nie są to narzędzia do pomiaru jakości naukowej. Są one bardzo odległe od codziennej działalności naukowców, którzy podchodzą do nich sceptycznie – powiedział PAP prof. Marcin Pałys, przewodniczący Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Planowane budżety uczelni opierały się na założeniu, że mamy porównywalną sytuacją rok do roku. Ale koszty funkcjonowania zmieniły się nie o kilka procent, tylko o kilkadziesiąt, a nawet kilkaset procent. Dlatego ich sytuacja ekonomiczna wymaga najszybszego reagowania - powiedział PAP prof. Marcin Pałys.
Pozycja uczelni w międzynarodowych rankingach - np. w liście szanghajskiej - może się zmienić o kilkadziesiąt miejsc dzięki zaledwie jednemu badaczowi - mówi w rozmowie z PAP rektor Uniwersytetu Warszawskiego Marcin Pałys.
Na Uniwersytecie Warszawskim szykuje się sporo zmian. Uczelnia uzyskała status uczelni badawczej, bierze udział w sojuszu uniwersytetów europejskich i realizuje wart prawie miliard zł program wieloletni. "Chcemy się bardziej otworzyć na mobilność naukowców i studentów" - mówi PAP rektor UW dr hab. Marcin Pałys.
Prof. Marcin Pałys, rektor Uniwersytetu Warszawskiego został w czwartek wybrany na członka zarządu European University Association. EUA zrzesza ponad 800 uczelni z 48 krajów, ma kluczową rolę w procesie bolońskim i wpływa na polityki unijne dotyczące szkolnictwa wyższego, badań i innowacji.