Fot. Adobe Stock

Eksperci: pandemia zwiększyła problemy psychiczne w społeczeństwie i zapotrzebowanie na pomoc

Eksperci Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach zwrócili uwagę, że pandemia COVID-19 wywołała znaczący wzrost zapotrzebowania na usługi zdrowia psychicznego. Przypomnieli, że długotrwała izolacja i lęk przed chorobą i utrata bliskich przyczyniły się do wzrostu przypadków depresji.

  • Fot. Adobe Stock
    Człowiek

    Badanie: cyberprzemoc lub cyberagresja dotyka co jedenastą nauczycielkę/ nauczyciela

    Aż 9 proc. polskich nauczycieli i nauczycielek doświadczyło cyberprzemocy lub cyberagresji - ze strony swoich uczniów lub ich rodziców - wynikło z badań dr. hab. Łukasza Tomczyka z Uniwersytetu Jagiellońskiego. To temat tabu, a przecież nauczycielom należy się wsparcie - ocenia naukowiec.

  • Fot. Adobe Stock
    Człowiek

    Eksperci: na dezinformację szczególnie narażeni młodzi ludzie

    Większość młodych ludzi czerpie informacje i wiedzę o świecie z Internetu i mediów społecznościowych – gdzie trudniej o weryfikację informacji, stąd są szczególnie narażeni na dezinformację i fake newsy - podkreślają eksperci z Instytutu Nauk Politycznych Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego (UWM) w Olsztynie.

  • Fot. Adobe Stock
    Człowiek

    Życzliwy jak Polak? Badacze USWPS zbadali życzliwość rodaków

    Polacy deklarują, że w codziennych kontaktach często okazują innym życzliwość. Nie zależy ona od miejsca zamieszkania, wykształcenia i poglądów politycznych, ale jest pozytywnie związana z wiekiem, religijnością i jakością życia - wynika z sondażu Uniwersytetu SWPS.

  • 26.02.2022 PAP/Darek Delmanowicz
    Człowiek

    Raport USWPS: poczucie straty uniwersalnym doświadczeniem uchodźczyń z Ukrainy

    Poczucie straty jest uniwersalnym doświadczeniem uchodźczyń z Ukrainy - wynika z raportu USWPS „Superbohater w spódnicy. Odporność psychiczna Ukrainek uciekających do Polski przed wojną w Ukrainie". Jak podkreślono, potrzebna jest praca na rzecz przełamania stereotypu uchodźcy jako ofiary.

  • Fot. Adobe Stock

    55 projektów ze wsparciem w programie "Nauka dla Społeczeństwa II"

    Wsparcie finansowe otrzyma 55 projektów upowszechniających naukę; łączna suma środków przeznaczonych na ten cel to ponad 45,5 mln zł - podało MEiN, informując o rozstrzygnięciu I edycji konkursu w ramach programu "Nauka dla Społeczeństwa II".

  • Fot. Adobe Stock

    Poznań/ Przełomowe badania polskich naukowców dot. społeczeństwa państwa Piastów

    W V wieku n.e. zakończyły się zasadnicze procesy demograficzne kształtujące strukturę genetyczną populacji zamieszkującej w X-XII wieku n.e. obszar współczesnej Polski. Do ukształtowania się struktury genetycznej mieszkańców państwa Piastów nie była konieczna żadna dodatkowa migracja mająca miejsce po V wieku n.e. – wynika z badań naukowców pod kierownictwem prof. Marka Figlerowicza.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Polityczna apatia przechodzi z rodziców na dorastające dzieci

    Niezadowolenie z polityki i związana z tym apatia polityczna przenoszą się z rodziców na ich dzieci; aby zwiększyć partycypację polityczną wśród młodych wyborców, warto oddziaływać na postawy polityczne ich rodziców – informuje „Journal of Family Psychology”.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Włochy/ Psychiatra: dzisiaj rodzice chcą być młodsi od swoich dzieci; nie chcą mieć autorytetu

    Pokolenie, które walczyło ze swoimi ojcami, stało się sługami swoich dzieci. Nie jest w stanie powiedzieć "nie". Dla wygody w domach panuje zawieszenie broni: jako rodzic pozwalam ci robić, co chcesz, byle tylko uniknąć napięcia czy konfliktu. To lęk przed przecięciem pępowiny. A to niszczy budowanie własnej autonomii, afirmację własnej tożsamości rodzica czy młodzieńca – mówi w wywiadzie dla włoskiego dziennika „Corriere della sera” psychiatra i socjolog Paolo Crepet.

  • Fot. Fotolia
    Człowiek

    Prof. Hrynkiewicz: Największym kłopotem w gminach jest migracja młodych do metropolii

    Największym kłopotem dla wójtów w gminach wiejskich i miejsko-wiejskich jest problem depopulacji i migracja młodych ludzi do metropolii - powiedziała w poniedziałek we Wrocławiu przewodnicząca Rządowej Rady Ludnościowej prof. Józefina Hrynkiewicz.

Najpopularniejsze

  • Fot. Adobe Stock

    Anihilacja w smartfonie. Matryca telefonu jako detektor cząstek dla CERN

  • Prof. Jemielniak: ilość dezinformacji politycznej rośnie; czas na systemową interwencję

  • Raport: Polacy wciąż niechętnie przyznają się do problemów ze zdrowiem psychicznym

  • Minister Kulasek: porozumienie między Polską a Szwajcarią to nowe otwarcie dla polskiej nauki

  • W ramach misji IGNIS naukowcy zbadają wpływ mikrograwitacji na drożdże

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: kontakt z reklamami niezdrowej żywności zwiększa dzienne spożycie kalorii u dzieci

  • USA/ Administracja Trumpa obcina Harvardowi kolejne 450 mln dolarów

  • USA/ Harvard odpiera ataki federalne broniąc swojej niezależności

  • Antybiotyki zanieczyszczają rzeki

  • Bakteryjny „płyn do mycia naczyń” pomaga rozkładać ropę

Fot. Adobe Stock

Geomorfolog: naturalna bariera ochronna polskiego wybrzeża jest zagrożona

Wydmy przednie stanowią naturalną ochronę wybrzeża przed ekstremalnymi falami sztormowymi. Wskutek niedostatecznej ochrony przed presją człowieka, na obszarze wydm przednich powstają nisze deflacyjne, które umożliwiają wdzieranie się fal w głąb lądu w trakcie trwania tych zjawisk - powiedział PAP dr hab. Maciej Dłużewski.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera