Warszawa, 12.05.2023. Stacja metra Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. PAP/Szymon Pulcyn

Ekspert: powietrze z metra to atrakcyjne źródło ciepła

Warszawa jako jedno z pierwszych europejskich miast wdraża pilotażową instalację do odzyskiwania ciepła z metra za pomocą pomp ciepła, aby zasilić nim miejską sieć ciepłowniczą. Ekspert dr inż. Piotr Ziętek uważa, że systemy do odzyskiwania ciepła mogą odegrać znaczącą rolę i poprawić efektywność energetyczną instalacji technicznych.

  • Fot. Adobe Stock
    Zdrowie

    Klimatolog: osiągamy temperatury, powyżej których człowiek nie może żyć; dochodzimy do ściany

    35 st. C to najwyższa temperatura tzw. mokrego termometru, przy jakiej organizm ludzki może - choć już z dużym wysiłkiem, funkcjonować; przy wyższych nie może się już schładzać przez pocenie. To, co obserwujemy ostatnio np. na południu Europy, zaczyna przekraczać nasze fizyczne możliwości przetrwania - ostrzega fizyk atmosfery prof. Szymon Malinowski.

  • PAP/Grzegorz Jakubowski; 05.07.2012; Warszawa
    Życie

    Warszawa/ Zwierzęta w zoo mają swoje sposoby na upały

    Upał nie dla każdego zwierzęcia znaczy to samo i nie każdemu tak samo dokucza. Niektóre nie lubią upałów, są takie, którym jest on obojętny i takie, które nawet się z tego cieszą. Wszystko zależy od miejsca naturalnego występowania danego gatunku i jego przystosowań środowiskowych - powiedziała w rozmowie z PAP, kierownik działu komunikacji społecznej stołęcznego Zoo Anna Karczewska.

Najpopularniejsze

  • Adobe Stock

    Dr Sztyber-Betley: w modelach AI „toksyczna persona” może się wybudzić całkiem niespodziewanie

  • Prawo nie nadąża za nauką - w Polsce można polować na coraz rzadszy gatunek gęsi

  • Prof. Knapska: szczury się śmieją, uczą empatii i zdradzają tajemnice naszych emocji

  • Biolog: błędy w gospodarce przestrzennej to główna przyczyna częstszych interakcji ludzi z dzikami

  • Ekspert: dzięki Artemis II młodzi ludzie mogli doświadczyć niesamowitych emocji

  • Fot. Adobe Stock

    „Gorsza” okolica przyspiesza starzenie

  • Analiza bakterii jelitowych może zastąpić kolonoskopię w diagnostyce raka jelita grubego

  • Badania: związek małżeński zmniejsza ryzyko zachorowania na raka, szczególnie u kobiet

  • Samotność to krytyczny etap przed samobójstwem

  • Rzadko badany parametr krwi mówi więcej, niż poziom cholesterolu

Samarkanda, Uzbekistan. Fot. M. Barcz/ PAP

Uzbekistan/ Polscy rektorzy: studenci zagraniczni to dodatkowy impuls dla rozwoju uczelni

Studenci zagraniczni dają dodatkowy impuls nie tylko dla rozwoju uczelni, ale i regionu – uważają polscy rektorzy, którzy spotkali się na Kongresie Uniwersytetów Azja Środkowa - Unia Europejska w Samarkandzie. W ciągu ostatnich 20 lat liczba studentów zagranicznych w Polsce zwiększyła się z kilku do ponad 100 tys. osób.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera