Fot. Adobe Stock

Starożytni Egipcjanie pili halucynogenne napoje

Starożytni Egipcjanie pili napoje z zawartością substancji halucynogennych – informują naukowcy na łamach pisma „Scientific Reports”.

  • fot. Szymon Zdziebłowski
    Blog

    “Cudowne rzeczy” w Warszawie

    "Widzę cudowne rzeczy" - powiedział sto lat temu archeolog Howard Carter, zaglądając ze świecą do wnętrza grobowca Tutanchamona. Podobnego olśnienia doznałem w czasie oglądania wystawy na temat tego odkrycia, która zawitała do Warszawy.

  • Naczynia egipskie odkryte w Tell Atrib, fot. za: F. Welc, "Tell Atrib 1985-1995 IV. Faience Objects. PAM Monograph Series 5"

    Co ma wspólnego fajans egipski ze złotem? Ustalenia polskich naukowców

    Pył kwarcowy do produkcji naczyń fajansowych, odkrytych w czasie wykopalisk w starożytnym mieście Athribis w Delcie Nilu w Egipcie przez Polaków, pochodził z hałd powstałych po wydobyciu złota - ustalili naukowcy z UW i UKSW.

  • Berlin, Niemcy, 13.08.05. Znajdujące sie w muzeum w Berlinie slawne popiersie najpiękniejszej królowej Egiptu, Nefretete - zony Echnatona. Od 13 bm w Berlinie ponownie udostępniona  będzie pełna kolekcja ze starożytnego Egiptu. (TB)  PAP/EPA /STEPHANIE PILICK
    Blog

    Egiptologia w cieniu Black Lives Matter

    Egiptologia to nauka, która narodziła się po inwazji Napoleona na Egipt pod koniec XVIII wieku, a w pełni wykrystalizowała wraz z podporządkowaniem tego kraju przez Brytyjczyków. Skoro ta nauka ma korzenie kolonialne - należy rozważyć jej "zamknięcie" - sugerują niektórzy na fali ruchu Black Lives Matter.

  • Osada budowniczych piramidy Mykerinosa znajduje się w południowo-wschodniej części płaskowyżu Giza, widok na teren wykopalisk (na pierwszym planie), fot. A. Wodzińska

    Archeolog: budowniczowie piramidy w Gizie w Egipcie używali m.in. naczyń przywiezionych z Libanu

    Robotnicy, którzy wznosili jedną z królewskich piramid na płaskowyżu Giza w Egipcie, używali na co dzień nie tylko naczyń ceramicznych wypalonych na miejscu, ale też takich sprowadzonych aż z Libanu - ustaliła dr hab. Anna Wodzińska z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.

  • Mężczyzna grający na harfie ukazany na ścianie jednego z grobowców, domena publiczna

    Starożytny Egipt był dojrzałą kulturą muzyczną, ale nie wiemy, jak brzmiała ówczesna muzyka

    W starożytnym Egipcie grano w sumie aż na kilkudziesięciu typach instrumentów muzycznych. Mimo tego, że odkryto ich sporo i znane są ich przedstawienia na ścianach grobowców - nie da się zrekonstruować brzmienia muzyki kraju faraonów - mówi w rozmowie z PAP archeolog Katarzyna Tatoń.

  • Fragmentarycznie zachowany sekretarz z Portyku Puntu. Świątynia Hatszepsut w Deir el-Bahari. Fot. Jadwiga Iwaszczuk.

    Polski egiptolog odkrył w świątyni Hatszepsut... sekretarza

    Jedyne przedstawienia drapieżnego ptaka - sekretarza - znane ze starożytnego Egiptu pochodzą ze świątyni Hatszepsut w Deir el-Bahari. Odkrył je egiptolog z Polskiej Akademii Nauk dr Filip Taterka. Jego ustalenia potwierdzili ornitolodzy zajmujący się tym gatunkiem.

  • Fot. Fotolia

    Egiptolog: w starożytnym Egipcie propaganda nie istniała

    Monumentalne sceny triumfu widoczne na murach świątyń egipskich nie były wcale królewską propagandą. Miały one w magiczny sposób odpędzać siły chaosu. Sama zaś propaganda w Egipcie nie istniała - przekonuje w rozmowie z PAP egiptolog dr Filip Taterka.

Najpopularniejsze

  • 07.05.2025. Policyjny radiowóz przed wejściem na teren Kampusu Głównego UW w Warszawie. PAP/Radek Pietruszka

    Brutalne zabójstwo na UW - nie żyje kobieta

  • Ekspert: ptaki rywalizują o przestrzeń do śpiewu jak o pożywienie

  • Naukowcy podczas misji IGNIS zbadają pulsometr astronauty z czujnikiem na bazie nanomateriałów MXene

  • Dni Narodowego Centrum Nauki - już 12 i 13 maja w Rzeszowie

  • W ramach misji IGNIS naukowcy przetestują urządzenie do sterowania komputerem za pomocą mózgu

  • Fot. Adobe Stock

    UE/ PE za zmianą statusu ochrony wilków w Unii Europejskiej, co umożliwi ich odstrzał

  • Naukowcy: rekin gryzie również w samoobronie

  • Francja/ Szefowa KE: UE chce przyciągnąć naukowców ze świata, w tym z USA

  • Minecraft może pomóc zrozumieć proces społecznego uczenia się

  • Ultradźwiękowe ładowanie akumulatorów

Fot. Adobe Stock

Badanie: wilki wolą dzikie kopytne od bydła i koni

Wilki, pomimo obecności kilku tysięcy wolno wypasanych krów i kilkuset koni w rejonie Ujścia Warty, odżywiają się tam przede wszystkim dzikimi gatunkami ssaków - wykazali naukowcy z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Według badaczy wpływ na to ma sposób wypasu inwentarza oraz niepozbawianie krów rogów.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera