Dzięki badaniom polskich chemików w przyszłości będzie można ze zużytych baterii litowo-jonowych produkować nadtlenek wodoru, który znajduje zastosowanie w wodzie utlenionej, wybielaczach, a nawet w paliwie do rakiet.
Szwedzki zespół opracował baterie, które są na tyle wytrzymałe mechanicznie, że mogą stać się elementami konstrukcji laptopów, telefonów, a nawet pojazdów. Mają zwiększyć zasięg samochodów nawet o 70 proc. i sprawić, że telefon będzie grubości karty kredytowej.
Stworzenie nieśmiertelnej baterii nie jest jeszcze możliwe, ale naukowcy próbują ją zaprojektować tak, by starzała się wolniej. Prof. Krzysztof Fic z Politechniki Poznańskiej realizuje grant ERC Proof of Concept na projekt związany ze starzeniem się baterii wykorzystywanych w elektronice osobistej.
Politechnika Wrocławska i dwie polskie firmy opracowały baterię lodową, która gromadzi nadwyżki energii w postaci tzw. energii chłodu - i w postaci ciepła oddaje ją później, np. w czasie, gdy prąd jest droższy. System mogą wykorzystać głównie przedsiębiorstwa, które potrzebują duże ilości energii cieplnej.
Naukowcy z Oak Ridge National Laboratory (USA) odkryli, że niewielka zmiana doprowadziła do znacznej poprawy wydajności pewnego rodzaju akumulatora półprzewodnikowego, technologii uważanej za kluczową dla rozwoju pojazdów elektrycznych.
Ponad dwa razy więcej energii niż typowe ogniwa litowo-jonowe mają mieścić baterie do urządzeń elektronicznych, wytwarzane przez polskie przedsiębiorstwo - The Batteries. Baterie mają też ładować się w czasie poniżej 10 minut - twierdzą twórcy technologii.
Opracowana na Harvardzie nowa technologia budowy akumulatorów ma wejść do produkcji. W ciągu kilku lat mają się pojawić pojemne baterie, które będą się ładowały w ciągu kilku minut i np. w samochodzie będą działały przez kilkanaście lat.
Szwedzki zespół opracował baterię, która może gromadzić energię słoneczną prawie na 20 lat. Można ją potem odzyskać jako ciepło i zamienić na prąd.
Podczas lockdownu w roku 2020 dzieci połykały mniej więcej tyle małych przedmiotów co w poprzednich latach, jednak więcej wśród nich było małych magnesów i miniaturowych baterii - wynika z badania, które zostanie zaprezentowane podczas American Academy of Pediatrics 2021 Virtual Conference & Exhibition.
Australijscy badacze opracowali litowo-siarkowe baterie - lżejsze i działające dłużej od dzisiejszych litowo-jonowych. Jednym z głównych składników jest... cukier, który stabilizuje elektrody.