Bakteriofagi, czyli wirusy atakujące bakterie, mają znaczący wpływ na magazynowanie węgla w glebie – informuje pismo „Global Change Biology”
Gleba, na której prowadzone są uprawy rolne, w wyniku powodzi mogła zostać zanieczyszczona osadami dennymi z koryt rzek. To tykająca bomba z opóźnionym zapłonem, ponieważ w osadach gromadzą się zanieczyszczenia – podkreśla prof. Agnieszka Medyńska-Juraszek z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.
Na podstawie odgłosów wydawanych przez żyjące pod ziemią organizmy można ocenić bioróżnorodność, a co za tym idzie - "stan zdrowia” gleby – informuje „Journal of Applied Ecology”.
Nowe badanie opublikowane w Environmental Science & Technology sugeruje, że poziom rtęci w glebie może być wyższy, niż wcześniej sądzono, a zmiany klimatyczne mogą ten problem pogłębiać.
Chińscy specjaliści w próbkach pobranych w księżycowej misji Chang’e 5 znaleźli kilkuwarstwowy grafen. Jak twierdzą, odkrycie może doprowadzić do nowych, lepszych metod syntezy tego materiału.
Próbki gleby z Księżyca, dostarczone przez misję kosmiczną Chang’e 5 w 2020 r., zawierają ślady wody – podała agencja AFP, przywołując wyniki badań Chińskiej Akademii Nauk opublikowanych w "Nature Astronomy".
Zasolone i zanieczyszczone gleby, brak wody, silne burze piaskowe powodują, że tereny wyschniętego Morza Aralskiego to niesprzyjający życiu ekosystem. Naukowcy UW pomogą ustabilizować pustynny teren, przywrócić roślinność i zatrzymać tych mieszkańców, którzy jeszcze tam pozostali.
Państwa UE przyjęły stanowisko do negocjacji z KE i PE ws. nowych przepisów, dzięki którym gleby w UE mają być mniej zanieczyszczane. Zgodnie z nowymi regulacjami monitorowanie ich stanu w UE ma być obowiązkowe i mają powstać wytyczne zrównoważonego zarządzania glebami.
Olej kreozotowy pozwala zabezpieczać drewniane podkłady kolejowe przed wilgocią czy rozwojem grzybów, jednak jest wysoce toksyczny dla ludzi i środowiska. Polscy naukowcy opracowali nowatorską technologię, która oczyszcza glebę z rakotwórczego kreozotu.