08.05.2024. Jedna z płyt z jurajskimi skamieniałościami z okolic Holzmaden w Niemczech, które wzbogaciły ekspozycję Centrum Edukacji Przyrodniczej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, 8 bm. Eksponaty, które przez wiele lat leżały w magazynach, zostały poddane konserwacji. (mr) PAP/Łukasz Gągulski

Unikatowe płyty z jurajskimi skamieniałościami w Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ

Dwie blisko trzymetrowej długości płyty z jurajskimi skamieniałościami z okolic Holzmaden w Niemczech wzbogaciły ekspozycję Centrum Edukacji Przyrodniczej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Eksponaty, które przez wiele lat leżały w magazynach, zostały poddane konserwacji.

  • Fot. Adobe Stock
    Życie

    Beskidy/ Pierwsze nietoperze przyleciały po zimie do szkoły w Brennej

    Pierwsze nietoperze przyleciały już na strych szkoły w Brennej w Beskidzie Śląskim – dowiedziała się PAP od pracowników miejscowej informacji turystycznej. Od 2 maja ssaki te będzie można podpatrywać dzięki specjalnemu obserwatorium, które zostało tam utworzone.

  • Zakopane, 13.04.2024. Turyści odpoczywają na Sarniej Skale w Tatrach, 13 bm. (aldg) PAP/Grzegorz Momot
    Życie

    Tatry/ Na szlakach pojawiają się żmije

    Wyjątkowo ciepły początek kwietnia, sprawił, że na tatrzańskich szlakach możemy spotkać jedyny jadowity gatunek węża w Polsce, czyli żmiję zygzakowatą. Gdy je zobaczymy, oddalmy się, pozostawiając je w spokoju – radzi przyrodnik i edukator Tatrzańskiego Parku Narodowego Tomasz Zając.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Przyroda w okolicy wspomaga psychikę przedszkolaków

    Dzieci w wieku przedszkolnym, które od urodzenia żyją w pobliżu przyrody, mają później mniej problemów emocjonalnych. Rzadziej obserwuje się u nich lęki czy objawy depresyjne - wynika z nowych analiz.

  • Poronin (woj. małopolskie) 18.05.2022. Bocian w spalonym gnieździe na kominie budynku piekarni w miejscowości Poronin, 18 bm. Pożar w kominie, doprowadził do spalenia gniazda. Bytujące tam bociany ocalały jednak dwa złożone jaja zostały zniszczone. (aldg) PAP/Grzegorz Momot
    Życie

    Nadal potrzebni wolontariusze do liczenia bocianów, zwłaszcza w Polsce centralnej i pn-wsch

    Nadal poszukiwani są wolontariusze, którzy wezmą udział w międzynarodowym liczeniu bocianów białych. Największe potrzeby są w centralnej i północno-wschodniej Polsce. Południe i zachód kraju - gdzie bocianów jest najmniej - mają już praktycznie 100 proc. pokrycia.

  • Fot. Adobe Stock
    Życie

    Naukowcy: sposób liczenia dzikich zwierząt w parkach narodowych wymaga zmian

    Stosowane obecnie metody liczenia dzikich ssaków kopytnych w parkach narodowych nie dają miarodajnych wyników i wymagają zmian - uważają naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego. Wskazują oni na sposoby, które pozwolą na rzetelną ocenę wielkości populacji, pozwalając zachować wymogi ochrony przyrody.

  • Fot. Adobe Stock
    Życie

    Zoolog: w wyniku wzrostu temperatury od środy zaroi się od nietoperzy

    Przez najbliższe 2-3 tygodnie nietoperze mogą nas stosunkowo często odwiedzać w mieszkaniach. To efekt wiosennej migracji tych zwierząt, która przybierze na sile wraz ociepleniem, prognozowanym w okolicach środy – powiedział PAP specjalista od nietoperzy, dr Andrzej Kepel z Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody „Salamandra”.

  • Kraków, 12.01.2017. Ptak rudzik zwyczajny (Erithacus Rubecula). PAP/Łukasz Gągulski
    Życie

    Ornitolog o "ptasim zegarze": przed wschodem słońca odzywają się kosy, drozdy i rudziki

    Wskazówki "ptasiego zegara" reguluje światło. Najwcześniej w ciągu doby zaczynają śpiewać osobniki w najlepszej kondycji – te, które mimo chłodu i głodu mogą udowodnić samicom swój wigor i odstraszyć rywali. Jeszcze przed wschodem słońca odzywają się kosy, drozdy śpiewaki i rudziki. O głosach włączających się kolejno do ptasiego chóru opowiada ornitolog i biolog z Uniwersytetu w Białymstoku, Adam Zbyryt.

  • Fot. Adobe Stock
    Życie

    Lubuskie/ Bielik zwiastunem wiosny; w regionie do lęgów przygotowuje się już ponad 100 par

    Ponad 100 par bielików przygotowuje się do lęgów na terenie województwa lubuskiego - poinformował PAP Michał Bielewicz z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim. Bielik to największy z gniazdujących w naszym kraju ptaków drapieżnych.

  • 11.09.2020 PAP/Maciej Kulczyński
    Człowiek

    Wrocław/ Naukowcy sprawdzają, czy wizyty w zoo poprawią zdrowie seniorów

    Wrocławscy naukowcy badają wpływ wizyt w zoo na stan zdrowia i jakości życia odwiedzających to miejsce seniorów. Rezultatem końcowym projektu będzie przygotowanie dla ogrodu zoologicznego propozycji ścieżki edukacyjno-zdrowotnej.

Najpopularniejsze

  • 04.01.2020 PAP/Leszek Szymański

    Poniedziałkowe wybory rektora WUM nie odbyły się

  • Naukowcy sprawdzają, czy tramwaje mogą wspomóc miejską przyrodę

  • Minister nauki: przy malejącej liczbie studentów trzeba rozważać łączenie uczelni

  • Politechnika Opolska będzie kształcić specjalistów od wizerunku

  • Rektor WUM polecił dezaktywację systemu teleinformatycznego do głosowania w wyborach nowego rektora

  • Gorące jowisze to kategoria dużych gazowych planet o wielkości Jowisza; tu: Jowisz, Adobe Stock

    Zbadano, dlaczego niektóre planety spadają na gwiazdy

  • Teleskop Webba sfotografował Koński Łeb

  • Kanada/ Pierwszy w Kanadzie zabieg terapii genowej u pacjenta z demencją

  • Kwantowy efekt może stanowić sposób na ochronę mózgu przed chorobami

  • Badanie brytyjskie: w wyborach ważny jest uśmiech

Fot. Adobe Stock

Ekspert: niektóre konie rozpoznają siebie w lustrze

Pewne zwierzęta mają rozwiniętą samoświadomość, ale trudno nam ją zmierzyć za pomocą prostego testu lustra. Podczas badania koni część z nich zachowała się w sposób, który sugerował, że rozpoznały siebie w lustrze - powiedział PAP dr Tomasz Smoleń z Katedry Kognitywistyki UJ.