Nagrodzone Noblem z chemii prace "to nie jest egzotyka, o której słyszało kilka osób w środowisku naukowym. To metody szeroko dziś stosowane i intensywnie badane" - powiedział w rozmowie z PAP chemik z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, dr Mateusz Penkala. Według niego jest to w pełni zasłużona nagroda.
Nazwa "chemia klik" nawiązuje do dźwięku wydawanego przez łączące się ze sobą klocki – tak w prosty sposób można budować złożone molekuły dzięki odkryciom noblistów. Chemia bioortogonalna poprzez takie połączenia wewnątrz żywych komórek pozwala tworzyć leki, testy diagnostyczne czy terapie celowane – tłumaczy prof. Jacek Jemielity z UW.
Prace laureatów Nobla z chemii oznaczają przełom w chemii bioorganicznej. Dzięki opracowanym przez nich metodom możemy np. poznawać molekularne podstawy powstawania chorób, a taka wiedza pozwala na dużo sprawniejsze prace nad nowymi terapiami i lekami - komentuje prof. Daniel Gryko z PAN.
Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii w roku 2022 otrzymali Carolyn R. Bertozzi (USA), Morten Meldal (Dania) i Karl Barry Sharpless (USA) „za rozwój chemii klik i bioortogonalnej”. Chodzi o reakcje, które pozwalają w prosty sposób tworzyć złożone cząsteczki i badać żywe komórki bez szkody dla nich samych.
Carolyn R. Bertozzi (USA), Morten Meldal (Dania) i K. Barry Sharpless (USA) zostali laureatami Nagrody Nobla z chemii za rozwój nowych metod syntezy chemicznej, które pozwoliły uprościć proces syntezy nawet skomplikowanych cząsteczek - ogłosił w środę Komitet Noblowski.
Naukowcom z Massachusetts Institute of Technology udało się opracować nowy materiał - mocniejszy niż stal i tak lekki jak plastik. Tworzywo składa się z cienkich warstw powstałych dzięki nieosiągalnej dotąd polimeryzacji w dwóch wymiarach.
Paweł Wieczorkiewicz z Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej został lauretaem pierwszej nagrody w konkursie Złoty Medal Chemii 2021. Tematem zwycięskiej pracy dyplomowej był wpływ podstawników na strukturę elektronową i oddziaływania międzycząsteczkowe w wybranych parach zasad kwasów nukleinowych.
Osiągnięcie chemików – Benjamina Lista i Davida MacMillana pokazuje, że bardzo małe cząsteczki są w stanie wykonać pracę bardzo dużego obiektu przestrzennego, jakim jest enzym. Nagrodzeni profesorowie odkryli łatwy sposób naśladowania natury – powiedziała PAP dr Maria Górna z Uniwersytetu Warszawskiego.
Jeden z tegorocznych noblistów z chemii, David MacMillan, jako profesor jest ambitny i wymagający. Jest jednocześnie otwartym człowiekiem - powiedział w rozmowie z PAP dr hab. Piotr Kwiatkowski z Uniwersytetu Warszawskiego.