Fot. Adobe Stock

Wrocław/ Naukowcy z politechniki zbadają jesienno-zimowe zachowania rowerzystów

Jak we Wrocławiu zmienia się natężenie ruchu rowerowego w okresie jesienno-zimowym oraz czy rowerzyści w tym czasie wybierają takie same trasy - ocenią badacze z Politechniki Wrocławskiej we współpracy z twórcami aplikacji Strava. To projekt realizowany na kilku kontynentach.

  • Fot. Adobe Stock
    Życie

    Ekspert: dokładne wygrabianie liści niszczy bioróżnorodność

    Dokładne wygrabianie jesienią liści niszczy bioróżnorodność, a ogród zmienia w biologiczną pustynię – wskazuje prof. Przemysław Bąbelewski z Wydziału Przyrodniczo-Technologicznego Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

  • Fot. Adobe Stock
    Ziemia

    W sobotę rano początek astronomicznej jesieni

    W sobotę, 23 września, rano pozycja Słońca znajdzie się w tzw. punkcie Wagi, co definiuje początek astronomicznej jesieni. O tej porze roku będzie można zobaczyć m.in. częściowe zaćmienie Księżyca, roje meteorów i zakrycie planety Wenus przez Księżyc.

  • Fot. Adobe Stock
    Kosmos

    W piątek nad ranem rozpocznie się astronomiczna jesień

    W piątek, 23 września, o godzinie 3.04 Słońce przejdzie przez punkt Wagi, tym samym rozpoczynając astronomiczną jesień. Na niebie będzie można podziwiać m.in. jasne planety, rój meteorów - Geminidów, a 25 października częściowe zaćmienie Słońca.

  • Fot. Fotolia
    Kosmos

    Nadchodzi astronomiczna jesień - początek w środę wieczorem

    W tym roku astronomiczną jesień przywitamy w środę 22 września o godzinie 21.21, bowiem wtedy Słońce przejdzie przez tzw. punkt Wagi. W tym dniu następuje też równonoc jesienna.

  • Źródło: Fotolia
    Życie

    Jesień to dobry czas na zakładanie ogrodu

    Rośliny ogrodowe, krzewy owocowe i drzewa lepiej sadzić jesienią, a nie podczas suchych wiosen – radzi dr hab. Marcin Zych. Po inspiracje zaprasza do Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie jesień jest jedną z najbardziej spektakularnych pór roku.

  • Fot. Fotolia
    Ziemia

    W poniedziałek początek astronomicznej jesieni

    W poniedziałek o godzinie 9.50 Słońce osiągnie punkt równonocy jesiennej (tzw. punkt Wagi) i tym samym rozpocznie się astronomiczna jesień. Na jesiennym niebie będzie można oglądać Saturna i Jowisza, rzadkie zjawisko tranzytu Merkurego na tle tarczy Słońca, a nawet tzw. spadające gwiazdy.

  • Fot. Fotolia

    W piątek rozpoczyna się astronomiczna jesień

    W piątek wieczorem Słońce przejdzie przez punkt równonocy jesiennej i tym samym zacznie się astronomiczna jesień. O tej porze roku na niebie można podziwiać m.in. kilka malowniczych koniunkcji planet z Księżycem i roje meteorów, np. Geminidy.

  • Życie

    Ciepła, pochmurna jesień nie sprzyja kolorowym liściom

    Ostatnia jesień była pochmurna i ciepła, dlatego liście na drzewach nie musiały się czerwienić tak intensywnie, jak by mogły. O przedziwnych funkcjach antocyjanin - związków, które są "szwajcarskim scyzorykiem Matki Natury" - opowiadała podczas Nocy Biologów na UW dr Danuta Solecka.

  • Fot. Fotolia
    Zdrowie

    Hormony mają apetyt na słodycze... szczególnie jesienią

    Pogorszenie nastroju i ospałość dotyka większość ludzi jesienią i zimą. To także okres, w którym część osób odczuwa wzmożony apetyt na słodycze. Okazuje się, że apetyt na "słodkie smaki" ma hormonalne uzasadnienie - wyjaśniają olsztyńscy naukowcy.

Najpopularniejsze

  • 06.08.2021. Prof. dr hab. Justyna Olko – historyczka, socjolingwistka i antropolożka; dyrektorka Centrum Zaangażowanych Badań nad Ciągłością Kulturową na Wydziale „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego. PAP/Albert Zawada

    Prof. Olko: możemy mieć kilka języków ojczystych, w tym też te lokalne i oficjalnie nieuznane

  • Dzięki polskim badaczom można zobaczyć komórki oka, które właśnie coś widzą

  • Warszawa/ Zainaugurowano trzy polskie projekty Teaming for Excellence

  • Cykl "Zapytaj fizyka" ma już dekadę; rocznicowa debata - już 25 lutego na FUW

  • Lekarz trycholog: mamy dwa nowe obiecujące leki przeciwko łysieniu

  • Fot. Adobe Stock

    Eksperci: w dekarbonizacji europejskiej gospodarki wykorzystanie wodoru nie przekroczy 10 proc.

  • Egipt/ Odkryto grobowiec faraona Totmesa II; pierwsze takie odkrycie od ponad 100 lat

  • Zimowe sny antarktycznego owada

  • Leki przeciwdepresyjne mogą chronić przed infekcjami i posocznicą

  • Sonda Einsteina wykryła nietypową parę gwiazd

Fot. Adobe Stock

Dr hab. Mastalerz-Migas: w tym sezonie grypa uderza z ogromną siłą

Epidemia grypy w poszczególnych sezonach przebiega falami – w jednym zakażeń jest mniej, w innym więcej. W tym sezonie mamy „armagedon”. I choć wydaje się, że fala zakażeń zaczyna opadać, to do końca epidemii wciąż daleko – powiedziała konsultant krajowa medycyny rodzinnej dr hab. Agnieszka Mastalerz-Migas.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera