źródło: Toruńskie Stowarzyszenie Edukacyjne „Ewolucja”

"Wampirka" z Pnia miała nowotwór

Realistyczny wizerunek młodej kobiety, pochowanej z sierpem na szyi i kłódką na dużym palcu lewej stopy – rekonstrukcję znaleziska badaczy Instytutu Archeologii UMK w Toruniu w ramach Projektu Pień – opracował interdyscyplinarny zespół antropologów, medyków i antropologów sądowych. Naukowcy dowiedli, że „wampirka z Pnia” cierpiała na nowotwór.

  • Fot. Adobe Stock
    Zdrowie

    Gdańsk/ Specjaliści z UCK wykonali zabiegi rekonstrukcji żuchwy u pacjentów z nowotworami

    Specjaliści z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego (UCK) w Gdańsku wykonali pierwsze w historii szpitala zabiegi rekonstrukcji żuchwy z użyciem wolnych płatów strzałkowych z wyspami skórnymi u pacjentów z now]otworami - podało w piątek biuro prasowe UCK.

  • Fot. materiały prasowe

    Kraków/ Rekonstrukcja słynnej prakobiety Lucy - w Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ

    Rekonstrukcję słynnej Lucy, australopiteka – przodka człowieka rozumnego (Homo sapiens), która żyła 3,2 mln lat temu w Afryce, można oglądać w Centrum Edukacji Przyrodniczej Uniwersytetu Jagiellońskiego (CEP UJ) w Krakowie – poinformowała uczelnia.

  • Zamek w Bardzie.Widok na furtę i most. Rekonstrukcja autorstwa Barbary Całko, Magdaleny Ambroszko i Michała Grzywaczewskiego. Źródło: Politechnika Wrocławska

    Zamek-zagadka w Bardzie zrekonstruowany przez studentów

    Model bryłowy zaginionej siedziby piastowskiej – średniowiecznej warowni, która uległa zniszczeniu w czasie trzęsienia ziemi w XVI w., a jej pozostałości rozebrano – przygotowali studenci Politechniki Wrocławskiej. To jedna z kilku koncepcji rekonstrukcji jednej z najbardziej zagadkowych budowli na Dolnym Śląsku.

  • W sobotę prezentacja wirtualnej rekonstrukcji wsi sprzed 100 lat

    Wirtualną rekonstrukcję wsi Zabrost Wielki (Gross Sobrost) z 1917 r., położonej w woj. warmińsko-mazurskim, będzie można obejrzeć w sobotę, podczas uroczystości upamiętniającej 100-lecie odbudowy tej miejscowości po zniszczeniach I wojny światowej.

  • Zdrowie

    Włókna cieńsze od włosa pomogą wyleczyć ubytki kości

    Są milion razy cieńsze od ludzkiego włosa, a mogą zrewolucjonizować inżynierię tkankową - dr inż. Urszula Stachewicz z AGH opracowuje przepis na nanowłókno, które umożliwi odtwarzanie tkanki kostnej. Pierwsze wyniki są bardzo obiecujące - twierdzi badaczka.

  • Źródło: UM w Krotoszynie

    W Smoszewie powstała rekonstrukcja kurhanu

    Rekonstrukcję kopca sprzed 3500 lat, w którym pochowano przedstawiciela społeczności kultury mogiłowej, można obejrzeć w Smoszewie (pow. Krotoszyn). Jej projekt wykonano w Pracowni Archeologii Śródziemnomorskiej Epoki Brązu Instytut Prahistorii UAM w Poznaniu.

  • Kudrycka: potrzebny jest nowy minister nauki

    Polacy potrzebują nowej energii i nowych ludzi, także nowego ministra nauki i szkolnictwa wyższego - powiedziała w piątek szefowa tego resortu Barbara Kudrycka. Przyznała, że zmiana na jej stanowisku będzie, choć trzeba jeszcze na to zaczekać.

  • Fot. Fotolia

    Naukowcy o korzyściach i ryzyku "odtwarzania" gatunków

    Dzięki rozwojowi technologii prędzej czy później naukowcy będą w stanie zrekonstruować wymarłe gatunki, np. ptaka dodo czy wilka workowatego z Australii. Czy jednak powinni to robić tylko dlatego, że teoretycznie będzie to możliwe? - zastanawiają się naukowcy na łamach "Science".

  • Trójwymiarowa rekonstrukcja średniowiecznej Nieszawy

    W 2012 roku precyzyjnie zlokalizowano średniowieczne miasto - Nieszawę. I to bez wbicia łopaty w ziemię, dzięki zastosowaniu metod nieinwazyjnych. Teraz wykonano profesjonalną, trójwymiarową rekonstrukcję osady, z którą każdy może zapoznać się na portalu YouTube.

Najpopularniejsze

  • Deska Galtona ilustruje sposób powstawania w naturze rozkładu normalnego pod wpływem drobnych losowych odchyleń fot: Matemateca (IME/USP) via Wikipedia

    Kwestia smaku w matematyce. Co wyróżnia piękne dowody i twierdzenia?

  • Minister Wieczorek powołał nowych członków Rady Narodowego Centrum Nauki

  • Badaczka: Polacy są umiarkowanie prospołeczni

  • Naukowcy poszukają śladów hominidów w wysokogórskich jaskiniach

  • Na Politechnice Warszawskiej powstaje studencki bolid z całkowicie nową konstrukcją

  • Adobe Stock

    Powstał nowatorski plastik dla druku 3D

  • Webb odkrył nietypową dawną galaktykę

  • Polichlorowane bifenyle jeszcze przed narodzinami mogą powodować problemy psychologiczne i behawioralne

  • Kew Gardens: dziesięć najciekawszych gatunków roślin i grzybów odkrytych w 2024 r.

  • Ekspert: ludzkość stoi na cywilizacyjnym rozdrożu

Fot. Adobe Stock

Kręgi triasowych gadów z ekstremalnie wydłużonymi szyjami były puste w środku

Tanystrofeidy to triasowe gady z ekstremalnie wydłużonymi szyjami. Paleontolodzy wykazali, że ich kręgi szyjne były puste w środku. Jednak w przeciwieństwie do chociażby dinozaurów, w tym przypadku kości nie były wypełnione powietrzem a tkanką miękką.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera