Uniwersytet Jagielloński, Wydział Chemii  (nlat) PAP/Jacek Bednarczyk

Kraków/ W poniedziałek rozpocznie się rekrutacja na Uniwersytet Jagielloński

W poniedziałek rozpocznie się rekrutacja na Uniwersytet Jagielloński (UJ) w Krakowie na rok akademicki 2026/2027. Najstarsza uczelnia w kraju ma w ofercie 13 nowych kierunków studiów. Zapowiada też dofinansowania do posiłków studentów.

  • Kraków, 12.05.2026. Rektor UJ prof. Piotr Jedynak (C) na uroczystym posiuedzeniu Senatu uczelni w Krakowie, 12 bm. Trwają obchody 662. rocznicy założenia Uniwersytetu Jagiellońskiego. PAP/Łukasz Gągulski

    Kraków/ „Gaudeamus igitur” w wieży Bazyliki Mariackiej z okazji święta Uniwersytetu Jagiellońskiego

    Akademicka pieśń „Gaudeamus igitur” została we wtorek odegrana przez hejnalistę z wieży Bazyliki Mariackiej w Krakowie. Wydarzenie było związane z obchodzonym w tym dniu Świętem Uniwersytetu Jagiellońskiego.

  • Warszawa, 09.04.2026. Rektor UJ prof. Piotr Jedynak przed siedzibą Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie. Piotr Jedynak był gościem Studia PAP. PAP/Leszek Szymański

    Rektor UJ: naukowcy wypowiadają się nie w oparciu o intuicję czy spekulacje, ale o badania

    Przewagą nauki w przestrzeni publicznej jest opieranie się nie o intuicję czy spekulacje, tylko o refleksje poparte poprawnie wykonanymi badaniami naukowymi – powiedział w Studiu PAP prof. Piotr Jedynak, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

  • Warszawa, 09.04.2026. Prezes Polskiej Agencji Prasowej Marek Błoński (P), prezes zarządu Fundacji Polskiej Agencji Prasowej Magdalena Chodak (2P), członek zarządu Fundacji Polskiej Agencji Prasowej Magdalena Żuk (2L) i rektor UJ prof. Piotr Jedynak (L) podczas podpisania umowy pomiędzy PAP i Fundacją Polskiej Agencji Prasowej a Uniwersytetem Jagiellońskim, 9 bm. w siedzibie PAP w Warszawie. PAP/Leszek Szymański

    UJ oraz PAP i Fundacja PAP podpisały umowę o współpracy w zakresie popularyzacji nauki

    Uniwersytet Jagielloński, Polska Agencja Prasowa oraz Fundacja PAP podpisały w czwartek w Warszawie porozumienie o współpracy w zakresie działań komunikacyjnych i popularyzatorskich.

  • Kraków, 31.03.2026. Prof. dr hab. Marek Safjan (C) odbiera tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego w Collegium Novum UJ w Krakowie. PAP/Art Service
    Ludzie

    Prof. Marek Safjan doktorem honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego

    Wybitny prawnik prof. Marek Safjan został we wtorek uhonorowany tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Wyróżnienie to zostało nadane za jego wybitne zasługi m.in. dla nauki prawa, a także w budowaniu podstaw państwa prawa i obronę praworządności.

  • Kraków, 19.03.2026. Rektor UJ Piotr Jedynak (C), członek zarządu spółki TEXOM S.A. Tomasz Bańka (2L), członkini Rady Towarzystwa Doktorantów UJ Kaja Bator (2P), wiceprzewodniczący Zarządu Samorządu Studentów UJ Maciej Czop (L) oraz przewodnicząca Uczelnianej Komisji Ekonomicznej SSUJ Karolina Wierzba (P) podczas uroczystości symbolicznego wkopania łopaty pod budowę nowego domu studenckiego na terenie Kampusu 600-lecia Odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego. PAP/Art Service

    Kraków/ Uniwersytet Jagielloński rozpoczyna budowę akademika na Ruczaju

    Uniwersytet Jagielloński rozpoczyna budowę pierwszego, z dwóch planowanych, akademika na terenie swojego kampusu na Ruczaju w Krakowie - podała uczelnia. Symboliczne wbicie łopaty nastąpiło w czwartek. W obu domach studenckich zakwaterowanie znajdzie ponad 400 żaków.

  • Kraków, 06.11.2025. Uroczystość pod Dębem Wolności przed gmachem Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, 6 bm. w ramach obchodów Akademickiego Dnia Pamięci w 86. rocznicę akcji Sonderaktion Krakau. (ad) PAP/Łukasz Gągulski

    Kraków/ Akademicki Dzień Pamięci w 86. rocznicę Sonderaktion Krakau

    Sonderaktion Krakau - aresztowanie pracowników naukowych Uniwersytetu Jagiellońskiego i innych uczelni Krakowa przez hitlerowców i wywiezienie ich do obozów koncentracyjnych - nie jest wydarzeniem o znaczeniu jedynie historycznym; trzeba do niego powracać i je przypominać - mówił w czwartek rektor UJ.

  • Kraków, 01.10.2025. Rektor UJ prof. dr hab. Piotr Jedynak (C-tył) i prof. dr hab. Bartosz Brożek (L) idą w orszaku profesorskim, w ramach inauguracji nowego, 662. roku akademickiego na Uniwersytecie Jagiellońskim, najstarszej polskiej uczelni. PAP/Art Service

    Kraków/ Najstarsza uczelnia w kraju zainaugurowała 662. rok akademicki

    Tradycyjnym orszakiem profesorów w towarzystwie studentów, mieszkańców i turystów, a następnie uroczystościami w Auditorium Maximum UJ najstarsza uczelnia w kraju zainaugurowała w środę 662. rok akademicki.

  • Kraków, 25.02.2021. Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego przy ulicy Gołębiej w Krakowie. PAP/Łukasz Gągulski

    Kraków/ Uniwersytet Jagielloński przyjął więcej studentów niż rok temu

    Wyniki tegorocznej rekrutacji na Uniwersytet Jagielloński w Krakowie były lepsze niż w ubiegłym roku, a i liczba kandydatów przyjętych na studia jest wyższa – poinformował we wtorek rektor uczelni prof. Piotr Jedynak. Jego zdaniem wyzwaniem są kwestie bezpieczeństwa.

  • Fot. Adobe Stock
    Kosmos

    UJ buduje teleskop kosmiczny, żeby badać pochodzenie ziemskiej wody

    Zespół badaczy z Uniwersytetu Jagiellońskiego pracuje nad pierwszym w historii uczelni satelitą naukowym. Konstruowany przez nich teleskop kosmiczny będzie miał za zadanie zbadać 50 komet, by pomóc zrozumieć, skąd pochodzi woda na Ziemi.

Najpopularniejsze

  • Fot. Adobe Stock

    Prof. Kotowska: niska płodność to nie katastrofa, a globalna zmiana

  • Naukowcy: Europa Środkowo-Wschodnia - nie peryferie, ale ważny obszar dla neandertalczyków

  • Badaczka z Harvardu: tradycyjny format CV sprzyja uprzedzeniom i utrudnia rekrutację

  • Psycholog: nieufność wobec szczepień ma źródła psychologiczne

  • Fotografia Marka Nikodema zdobyła po raz piąty tytuł APOD NASA

  • Fot. Adobe Stock

    Ultraprzetworzona żywność szkodzi, bo ją przetworzono

  • Do 2030 r. sztuczna inteligencja będzie zużywać tyle wody, ile potrzebuje 1,3 mld ludzi

  • Komisja Europejska zatwierdziła lek Aquipta do doraźnego zwalczania ataków migreny

  • Subiektywne odczucie starszego wieku towarzyszy gorszej kondycji

  • Nowa metoda lepiej ocenia przełomowe publikacje naukowe niż wskaźniki oparte na cytowaniach

Warszawa 1986. Klub Mikrokomputerowy MIKROS działający przy Zakładach Radiowych im. Marcina Kasprzaka (przedsiębiorstwo państwowe należące do Zjednoczenia Przemysłu Elektronicznego UNITRA). PAP/Maciej Musiał-AR

40 lat od debiutu pisma „Bajtek”; eksperci o początkach polskiej kultury cyfrowej

Początki polskiej informatyzacji związane były z oddolną inicjatywą obywateli i nauką programowania poprzez samodzielne przepisywanie kodów i poprawianie błędów w druku. O historii magazynu „Bajtek” rozmawiali naukowcy i twórcy pisma podczas Perspektywy Women in Tech Summit 2026 w Warszawie.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera