Bez mocniejszego wsparcia dla lokalnych działań nie rozwiążemy globalnych problemów klimatycznych; potrzebujemy miejsca przy stole, wpływu na podejmowane decyzje i większego dostępu do funduszy – to najważniejsze tezy, zaprezentowane podczas COP29 przez kilkuset obecnych w Baku przedstawicieli władz lokalnych i regionalnych z całego świata.
W raporcie naukowców z Global Carbon Project, przedstawionym podczas konferencji klimatycznej COP29 w stolicy Azerbejdżanu, Baku, zaalarmowano, że w 2024 r. do atmosfery zostanie wyemitowanych 37,4 mld ton dwutlenku węgla z paliw kopalnych. To wzrost o 0,8 proc. w stosunku do ubiegłego, rekordowego roku.
Niedopuszczenie, by wzrost średniej globalnej temperatury przekroczył 1,5 st. C, jest możliwe przy potrojeniu do 2030 r. produkcji energii ze źródeł odnawialnych. Będzie to wymagało inwestycji w wys. 31,5 bln dol. – wynika z ogłoszonego podczas COP29 raportu Międzynarodowej Agencja Energii Odnawialnej (IRENA).
Świat musi sfinansować działania związane ze zmianą klimatu, ponieważ w przeciwnym razie cenę zapłaci ludzkość; to nie jałmużna, to inwestycja; działania klimatyczne są konieczne, aby świat nadawał się do życia - ocenił sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres podczas szczytu klimatycznego COP29 w stolicy Azerbejdżanu, Baku.
Naukowcy twierdzą, że obecne w powietrzu cząstki mikroplastiku sprzyjają kondensacji wody i powstawaniu chmur. To z kolei ma niebagatelny, choć obecnie trudny do zrozumienia wpływ na pogodę i klimat.
Rok 2024 będzie najcieplejszym w historii pomiarów w efekcie serii wyjątkowo wysokich miesięcznych średnich temperatur na świecie – powiedziała sekretarz generalna Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) Celeste Saulo na rozpoczętym w poniedziałek w Baku szczycie klimatycznym COP29.
Kluczowym, a zarazem najtrudniejszym wyzwaniem konferencji klimatycznej COP29 w Azerbejdżanie, będzie wspólne ustalenie nowego celu finansowego na walkę ze skutkami zmian klimatu, który zastąpi dotychczasowe zobowiązanie 100 mld dolarów rocznie - uważa doktor Katarzyna Iwińska z Collegium Civitas.
Związane z ociepleniem klimatu wskaźniki zagrożenia dla zdrowia ludzi osiągnęły nowe rekordowe wartości - wynika z najnowszej edycji raportu Lancet Countdown on Health and Climate Change. Znacząco wzrosła m.in. liczba zgonów spowodowanych upałem wśród osób powyżej 65. roku życia.
Koncentracja gazów cieplarnianych w atmosferze osiągnęła w ubiegłym roku rekordowy poziom, co nieuchronnie doprowadzi do wzrostu temperatur w najbliższych latach – ostrzegła w poniedziałek Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO).