Artystyczna wizja zderzenia dwóch gwiazd neutronowych. Źródło: ESO/L. Calçada/M. Kornmesser.

Fizyk: najnowsze obserwacje fal grawitacyjnych to początek nowej epoki w astronomii

Fizykom po raz pierwszy udało się zaobserwować fale grawitacyjne, błysk promieniowania gamma i rozbłysk światła pochodzące z tego samego zjawiska. "To początek nowej epoki w astronomii" - powiedział PAP prof. Tomasz Bulik zaangażowany w badania.

  • Zdjęcie galaktyki NGC 4993 pokazujące optycznego odpowiednika dla zlewających się gwiazd neutronowych GW170817 (wskazany strzałką). Fotografię wykonano przy pomocy instrumentu VIMOS na teleskopie VLT w Obserwatorium Paranal w Chile. Źródło: ESO.
    Kosmos

    Pierwszy raz wykryto fale grawitacyjne od zderzenia gwiazd neutronowych

    Astronomowie po raz pierwszy zarejestrowali jednocześnie dwa typy fal: grawitacyjne i elektromagnetyczne, pochodzące od jednego zjawiska - zderzenia dwóch gwiazd neutronowych. W obserwacjach, prowadzonych przez zespoły badawcze na całym świecie, brali udział Polacy.

  • Artystyczna wizja zderzenia gwiazd neutronowych. Źródło: NASA/Swift/Dana Berry.
    Człowiek

    Naukowcy analizują kolejne potencjalne detekcje fal grawitacyjnych

    Naukowcom udało się wykryć „obiecujące kandydatki na detekcje fal grawitacyjnych” - wynika z komunikatu opublikowanego przez projekt LIGO w piątek. Nie ma w nim jednak potwierdzenia medialnych spekulacji o wykryciu takich fal od zderzenia dwóch gwiazd neutronowych.

  • Artystyczna wizja zderzenia gwiazd neutronowych. Źródło: NASA/Swift/Dana Berry.
    Człowiek

    Wykryto nowy rodzaj źródła fal grawitacyjnych?

    W mediach pojawiły się spekulacje o nowej detekcji fal grawitacyjnych w ramach eksperymentu LIGO; tym razem od zderzających się gwiazd neutronowych, a nie - zderzenia czarnych dziur. Spekulacje opierają się na tweecie od jednego z astrofizyków. Oficjalnego potwierdzenia wciąż jednak brak.

Najpopularniejsze

  • Fot. materiały prasowe

    Polski wynalazca: w Polsce barierą dla kolei magnetycznej jest mentalność

  • Badania: masa ciała jednym z najbardziej bezwzględnych kryteriów oceny na rynku pracy

  • Dr Kosiński: analiza tragedii na Giewoncie pomoże ratować ofiary piorunów na całym świecie

  • Poznań/ Kierunek lekarski hitem rekrutacji na UAM

  • MNiSW: rusza nowy program wsparcia dla instytutów naukowych PAN i instytutów międzynarodowych

  • Fot. Adobe Stock

    Nowy kalkulator pomaga ocenić ryzyko poważnych skutków ubocznych statyn

  • Biologiczny zegar decyduje o jakości pracy

  • Substytuty cukru szkodzą jelitom i metabolizmowi

  • Fruktoza i glukoza mają tyle samo kalorii, ale inaczej wpływają na głód i apetyt

  • Nastolatki używające marihuany mają podwojone ryzyko poważnych zaburzeń psychicznych

Warszawa, 13.07.2026. Astronauta ESA Sławosz Uznański-Wiśniewski podczas panelu "Nowy wyścig kosmiczny - koszt czy inwestycja w przyszłość?" na otwarciu konferencji „IGNIS: Trajektorie Przyszłości” w siedzibie Ministerstwa Rozwoju i Technologii w Warszawie, 13 bm. Wydarzeniu towarzyszy podpisanie umowy między Creotech Instruments a Europejską Agencją Kosmiczną. PAP/Albert Zawada

Dyrektor ESA: nasz nowy ośrodek w Polsce nie do pomyślenia bez Sławosza

Z całą pewnością polski astronauta będzie pracował w nowym centrum Europejskiej Agencji Kosmicznej w Warszawie – powiedział PAP dyrektor generalny ESA Josef Aschbacher. Dodał, że nie wiadomo jeszcze, jaką funkcję będzie pełnił Sławosz Uznański-Wiśniewski.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera