Kielce, 20.08.2019. Pierwszy przejazd Marsobusu, 20 bm. w Kielcach. Pasażerami byli uczestnicy konferencji prasowej inaugurującej rozpoczęcie trasy kosmicznego pojazdu promującego Europejskie Zawody Łazików Marsjańskich. PAP/Piotr Polak

W Kielcach rozpoczęły się Europejskie Zawody Łazików Marsjańskich

28 drużyn młodych konstruktorów z 12 państw rozpoczęło w piątek w Kielcach rywalizację w 5. edycji Europejskich Zawodów Łazików Marsjańskich (European Rover Challenge). Wydarzeniu towarzyszy konferencja branżowo-biznesowa poświęcona przemysłowi kosmicznemu.

  • Fot. Politechnika Białostocka
    Technologia

    Starachowice gospodarzem 4. edycji zawodów łazików marsjańskich

    Dwie równoległe kategorie zawodów łazików marsjańskich, warsztaty oraz strefa pokazów naukowo-technologicznych – to główne atrakcje czwartej edycji zawodów European Rover Challenge. W połowie września br. odbędą się one w Starachowicach.

  • Na zdjęciu prof. Magdalena Król. Źródło: SGGW
    Zdrowie

    Profesor z SGGW stworzy "bombowe" komórki immunologiczne przeciwko nowotworom

    Prof. Magdalena Król z SGGW w Warszawie chce "założyć" komórkom immunologicznym "plecaki z bombą", które zniszczą nowotwory w miejscach nieosiągalnych dla współczesnej medycyny. Właśnie otrzymała prestiżowy Grant Europejskiej Rady ds. Badań, który pomoże osiągnąć ten cel.

  • Technologia

    Świętokrzyskie/ Drużyna z Kanady wygrała zawody łazików marsjańskich

    Drużyna z kanadyjskiego University of Saskatchewan zwyciężyła w drugiej edycji, zakończonych w niedzielę, międzynarodowych zawodów łazików marsjańskich European Rover Challenge. Na drugim miejscu znaleźli się studenci z Politechniki Białostockiej.

  • Laureat grantu ERC: w nauce ważna jest otwartość na innych

    Z polską nauką jest trochę jak z naszą piłką nożną. Cieszymy się, że jesteśmy mistrzami Polski. A to nie wystarcza w porównaniu ze światem - o tym, jak ważna jest otwartość w nauce mówi w rozmowie z PAP dr hab. Piotr Sankowski, laureat dwóch prestiżowych grantów ERC (Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych).

  • Ilustr. Fotolia
    Kosmos

    Ostatnia szansa na "kosmiczny" wolontariat

    Osoby, które chcą pomóc w organizacji zawodów łazików marsjańskich - European Rover Challenge, mogą dołączyć do grona wolontariuszy. Swoje zgłoszenia mogą przesyłać tylko do 9 sierpnia. Zadaniem ochotników będzie m.in. pomoc międzynarodowym drużynom, czy wsparcie jury w sędziowaniu.

  • Fot. Fotolia
    Życie

    Zaprząc "skaczące" fragmenty DNA do tworzenia lepszych roślin

    Rośliny o korzystnych dla człowieka cechach - np. odporne na suszę, choroby lub drastyczne zmiany temperatury - da się być może uzyskać dzięki badaniom nad "skaczącymi" fragmentami DNA. O tych niezwykłych częściach genomu, które prawdopodobnie pochodzą od wirusów, mówi PAP prof. Jerzy Paszkowski.

  • Prof. Konacki: ERC prawidłowo wybiera grantowiczów

    Aby zdobyć grant Europejskiej Rady Badań (European Research Council - ERC) należy zdobyć się na odwagę i poddać swój dorobek ocenie światowej klasy recenzentów. Bywa, że młodym uczonym przychodzi to łatwiej, niż osobom uznanym w swoim kraju za autorytety. Jednak nie należy obawiać się formalności, bo proces wyłaniania grantowiczów jest oparty o światowe standardy, stosowane m.in. przez polskie Narodowe Centrum Nauki – ocenia prof. Maciej Konacki, szef projektu Solaris.

Najpopularniejsze

  • Fot. Adobe Stock

    Badania nad pamięcią: skuteczniej uczymy się, kiedy wymaga to od nas wysiłku

  • Podręczniki do poprawy: Monogamia nie jest fundamentalną cechą w fizyce kwantowej

  • Pan Południk wbija pinezki lokalnego patriotyzmu

  • Bartłomiej Krawczyk: zaraźliwy jak wulkan

  • Środowisko akademickie: planowane zmiany w systemie wizowym szkodliwe dla uczelni

  • Źródło: Adobe Stock

    Klimatolodzy ostrzegają: zmiana atlantyckich prądów może katastrofalnie pogłębić zmiany klimatyczne

  • Meksyk/ Archeolodzy znaleźli ponad 6 tys. budowli cywilizacji Majów

  • ESA rozpoczyna budowę sondy Ariel

  • Poznano mechanizm choroby Huntingtona

  • UE/ Emisje gazów cieplarnianych w UE spadły o 8 proc., głównie dzięki energii odnawialnej

Fot. Adobe Stock

Psycholożka: nie trzymajmy dzieci pod kloszem z tematem śmierci

Warto rozmawiać z dziećmi na trudne tematy, w tym o śmierci. Nie róbmy z niej tematu tabu i nie trzymajmy pod kloszem takiego małego człowieka, bo prędzej czy później i tak się o niej dowie, np. w grupie rówieśniczej lub gdy umrze ktoś bliski – podkreśla psycholog Katarzyna Ślebarska.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera