Źródło: Adobe Stock

Polskie odkrycia ważne dla rozwoju terapii glejaka

Odkrycia polskich naukowców mogą się przyczynić do opracowania nowych metod leczenia glejaka wielopostaciowego - poinformował Uniwersytet Warszawski.

  • Źródło: Adobe Stock

    Nieuchwytne aniony siarczanowe wyłapywane przez świetliste łańcuchy

    Anion siarczanowy ma ogromne znaczenie w wielu procesach technologicznych i biologicznych. Ciągle trudno jednak wykrywać jego obecność w roztworach wodnych. Dlatego naukowcy z UW opracowali molekularny czujnik - związek, który emituje światło w obecności tego anionu.

  • 19.08.2011. PAP/Wojciech Pacewicz

    Ranking Perspektyw: Uniwersytet Warszawski najlepszą polską uczelnią

    Uniwersytet Warszawski zajął pierwsze miejsce w XXIII Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2022. Na drugiej pozycji uplasował się Uniwersytet Jagielloński, a na trzecim miejscu – Politechnika Warszawska. Wśród uczelni niepublicznych wygrała Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie.

Najpopularniejsze

  • Fot. Adobe Stock

    Prof. Kotowska: niska płodność to nie katastrofa, a globalna zmiana

  • Naukowiec: bakterie w jelitach sterują odpornością, nastrojem i tempem starzenia

  • Badaczka z Harvardu: tradycyjny format CV sprzyja uprzedzeniom i utrudnia rekrutację

  • Resort nauki proponuje nowe zasady ewaluacji działalności naukowej

  • Historyk: krakowskie Planty wyprzedziły inne słynne ringi miejskie: w Wiedniu, Brnie czy Koszycach

  • Fot. Adobe Stock

    Nowa technologia zamienia wodę morską w pitną bez tworzenia szkodliwych odpadów

  • Naukowcy: dawniej młodzi nie byli takimi perfekcjonistami

  • Do 2030 r. sztuczna inteligencja będzie zużywać tyle wody, ile potrzebuje 1,3 mld ludzi

  • Komisja Europejska zatwierdziła lek Aquipta do doraźnego zwalczania ataków migreny

  • Ultraprzetworzona żywność szkodzi, bo ją przetworzono

Fot. Adobe Stock

Pobyt dziecka w szpitalu zmienia podejście rodziców do szczepień

Pobyt dziecka w szpitalu z powodu grypy często skłania rodziców do zmiany zdania na temat szczepień ochronnych. W przypadku COVID-19 podobny efekt jest znacznie słabszy. Takie wnioski płyną z badania polskich naukowców.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera