Otwock-Świerk, 23.04.2019. Reaktor Maria, 23 bm. w Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Otwocku. Fot. PAP/Piotr Nowak

NCBJ opracowało koncepcję polskiego reaktora wysokotemperaturowego

Koncepcję polskiego badawczo-demonstracyjnego reaktora wysokotemperaturowego HTGR-POLA opracowali eksperci z Narodowego Centrum Badań Jądrowych. Ma być on bazą dla reaktorów komercyjnych wykorzystywanych w polskich zakładach przemysłowych.

  • Adobe Stock

    Neutrina mogą być kluczem do zrozumienia ciemnej materii

    Zespół badaczy z Francji, Polski i Wielkiej Brytanii zaproponował nową hipotezę sugerującą, że oddziaływania ciemnej materii z neutrinami mogą wyjaśnić pewne nieprawidłowości w rozkładzie mikrofalowego promieniowania tła.

  • Adobe Stock

    NCBJ: odpowiednie aminokwasy mogą poprawić skuteczność terapii trudnodostępnych nowotworów

    Poddanie komórek nowotworowych niedrobnokomórkowego raka płuc działaniu odpowiednio dobranych aminokwasów może zwiększać skuteczność radioterapii opartej na miejscowej emisji promieniowania alfa przez bor aktywowany neutronami - wykazały badaczki z NCBJ.

  • Dr Marek Barlak przy komorze próżniowej implantatora jonów w Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Świerku. (Źródło: NCBJ)
    Technologia

    Jony szansą dla zabytków zawierających celulozę

    Cenne przedmioty zbudowane z materiałów drewnopochodnych, takie jak stare książki czy rzeźby, można skuteczniej chronić przed zawilgoceniem bądź gniciem - ustalili badacze, którzy zwiększyli trwałość celulozy poprzez implantowanie jonów metali i gazów szlachetnych.

  • Przygotowania do badań nanomechanicznych po implantacji jonowej z użyciem urządzenia NanoTest Vantage w Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Świerku. (Źródło: NCBJ)
    Technologia

    Naukowcy z NCBJ blisko uzyskania materiału zdolnego wytrzymać warunki w wysokotemperaturowym reaktorze

    We wnętrzu wysokotemperaturowych reaktorów jądrowych (HTR) warunki są tak ekstremalne, że trudno znaleźć materiał, który można tam wykorzystywać. Badania Polaków sugerują, że taki materiał może się kryć wśród stopów, których podstawowymi składnikami są nikiel i żelazo - informuje NCBJ.

  • 23.04.2019. Reaktor Maria. PAP/Piotr Nowak
    Technologia

    Rzecznik NCBJ: Reaktor MARIA uruchomiony zostanie na przełomie czerwca i lipca

    Modernizacja reaktora MARIA potrwa do końca maja, przewidywany termin uruchomienia to przełom czerwca i lipca br. Napromienianie izotopów zostanie wznowione od pierwszego cyklu pracy reaktora - poinformował PAP rzecznik Narodowego Centrum Badań Jądrowych dr Marek Pawłowski.

  • Zęby piły tarczowej do drewna modyfikowanej za pomocą implantacji jonów (widoczne różnice w geometrii zębów). Po prawej zdjęcie mikroskopowe obrazujące różnice w zużyciu między narzędziem niemodyfikowanym (na górze) a udoskonalonym w NCBJ (na dole). Ciemniejsze obszary na dolnym zębie to odtwarzające się struktury amorficznego węgla. Zdjęcia mikroskopowe w kolorach sztucznych. Źródło: NCBJ/PORTA
    Technologia

    Przemysł drzewny może zyskać na implantacji jonów

    Piły tarczowe udoskonalone za pomocą implantacji jonów azotu mają trzykrotnie większą żywotność od tradycyjnych – ustalili naukowcy z NCBJ i SGGW. Podczas cięcia drewna na powierzchni zmodyfikowanego narzędzia samoistnie tworzy się rodzaj smaru, zmniejszającego tarcie.

  • Źródło: NCBJ
    Zdrowie

    Radioaktywne mikroziarna tworzone „na miarę” szansą na skuteczniejsze ratowanie wątroby

    Za kilka lat wśród środków do walki z nowotworami wątroby mogą się znaleźć sferyczne mikrocząstki żelowe z tlenku itru wytwarzane w Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Świerku. Wyniki najnowszych badań nad oddziaływaniem takich mikroziaren na materiał biologiczny okazują się obiecujące - informują przedstawiciele instytutu.

  • Soczewkowane obrazy rozbłysku gamma mogą dochodzić do obserwatora po drogach o różnej długości (A, B). Jeśli fotony o różnych energiach podróżują z tą samą prędkością, opóźnienia między tymi samymi zmianami w wyglądzie obrazów A' i B' nie będą zależały od energii fotonów. Jeśli dla fotonów o większych energiach opóźnienie się zmieni, będzie to świadczyło, że poruszają się one z nieco inną prędkością niż fotony o mniejszych energiach. (Źródło: NCBJ)

    Wyścigi fotonów wokół czarnej dziury pomogły w badaniach kwantowej grawitacji

    Czy wszystkie fotony - nawet te o gigantycznych energiach - przemierzają Wszechświat z tą samą prędkością? Aby sprawdzić, czy różnic nie wywołują tu potencjalne efekty kwantowej grawitacji, polsko-chiński zespół naukowców zaprzągł do pracy dwa spektakularne zjawiska kosmiczne: soczewki grawitacyjne i wybuchy promieniowania gamma.

  • Fot. Adobe Stock

    Dziewięć polskich instytucji naukowych w konsorcjum Hyper-Kamiokande

    Dziewięć polskich instytucji naukowych weszło w skład konsorcjum Hyper-Kamiokande. Na terenie Japonii zostanie wybudowane urządzenie fizyczne badające historię ewolucji Wszechświata. Pierwsze dane na ten temat zostaną dostarczone w 2027 r.

Najpopularniejsze

  • Fot. Adobe Stock

    Badania nad pamięcią: skuteczniej uczymy się, kiedy wymaga to od nas wysiłku

  • Pan Południk wbija pinezki lokalnego patriotyzmu

  • Środowisko akademickie: planowane zmiany w systemie wizowym szkodliwe dla uczelni

  • Bartłomiej Krawczyk: zaraźliwy jak wulkan

  • Podręczniki do poprawy: Monogamia nie jest fundamentalną cechą w fizyce kwantowej

  • Źródło: Adobe Stock

    Klimatolodzy ostrzegają: zmiana atlantyckich prądów może katastrofalnie pogłębić zmiany klimatyczne

  • ESA rozpoczyna budowę sondy Ariel

  • Chiny/ Troje tajkonautów dotarło do stacji kosmicznej Tiangong

  • CubeSaty pionierskiej misji Hera skontaktowały się z Ziemią

  • Zapis danych na DNA może być 350 razy szybszy

Fot. Adobe Stock

Psycholożka: nie trzymajmy dzieci pod kloszem z tematem śmierci

Warto rozmawiać z dziećmi na trudne tematy, w tym o śmierci. Nie róbmy z niej tematu tabu i nie trzymajmy pod kloszem takiego małego człowieka, bo prędzej czy później i tak się o niej dowie, np. w grupie rówieśniczej lub gdy umrze ktoś bliski – podkreśla psycholog Katarzyna Ślebarska.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera