Warszawa, 07.05.2021. Egipska mumia kobiety w Galerii Sztuki Starożytnej Muzeum Narodowego w Warszawie. Fot. PAP/Paweł Supernak

Naukowcy: mumia egipska z Warszawy nie była w ciąży - w jej miednicy znajdują się... pakunki

Nie płód, ale kilka zawiniątek znajduje się w miednicy mumii kobiety prezentowanej w Muzeum Narodowym w Warszawie - dowodzi zespół naukowców. W jednym z pakunków umieszczono zapewne zmumifikowany organ. Rzekoma ciąża to efekt komputerowej iluzji i błędów interpretacji - uważają badacze.

  • Warszawa, 07.05.2021. Egipska mumia kobiety w Galerii Sztuki Starożytnej Muzeum Narodowego w Warszawie. Mumia trafiła do Polski w XIX wieku,. Fot. PAP/Paweł Supernak

    Badacze: w mumii Egipcjanki należącej do UW odkryto przypuszczalne ślady po nowotworze

    Duże ubytki w częściach kości twarzoczaszki mumii Egipcjanki żyjącej ponad 2 tys. lat temu mogą świadczyć o tym, że cierpiała na raka nosogardzieli - uważają eksperci z Warszawskiego Projektu Interdyscyplinarnych Badań Mumii. Mumia trafiła do Polski blisko 200 lat temu.

  • Płód w mumii. Fot. M. Ożarek-Szilka/Affidea

    Naukowcy: płód w mumii egipskiej zachowany dzięki nietypowemu procesowi rozkładu

    Płód znajdujący się w zmumifikowanej Egipcjance sprzed ponad dwóch tysięcy lat przetrwał do naszych czasów za sprawą bardzo nietypowego procesu rozkładu. Był on podobny do tego znanego z odkrywanych pradziejowych ciał w bagnach - uważa zespół polskich badaczy.

Najpopularniejsze

  • Adobe Stock

    Badanie: aż połowę studentów cechuje negatywna emocjonalność i wycofanie z relacji społecznych

  • Naukowcy: Europa Środkowo-Wschodnia - nie peryferie, ale ważny obszar dla neandertalczyków

  • Psycholog: nieufność wobec szczepień ma źródła psychologiczne

  • Fotografia Marka Nikodema zdobyła po raz piąty tytuł APOD NASA

  • 40 lat od debiutu pisma „Bajtek”; eksperci o początkach polskiej kultury cyfrowej

  • Adobe Stock

    Nieregularny sen przedszkolaków wiąże się z osłabieniem intelektu

  • Połączenie alkoholu i konopi silniej upośledza zdolność prowadzenia pojazdów niż każda z używek osobno

  • Poglądy polityczne wpływają na wybór partnera

  • Cukrzyca sprzyja utracie zębów i implantów

  • Zmodyfikowane bakterie zamiast przeszczepów kałowych

Warszawa 1986. Klub Mikrokomputerowy MIKROS działający przy Zakładach Radiowych im. Marcina Kasprzaka (przedsiębiorstwo państwowe należące do Zjednoczenia Przemysłu Elektronicznego UNITRA). PAP/Maciej Musiał-AR

40 lat od debiutu pisma „Bajtek”; eksperci o początkach polskiej kultury cyfrowej

Początki polskiej informatyzacji związane były z oddolną inicjatywą obywateli i nauką programowania poprzez samodzielne przepisywanie kodów i poprawianie błędów w druku. O historii magazynu „Bajtek” rozmawiali naukowcy i twórcy pisma podczas Perspektywy Women in Tech Summit 2026 w Warszawie.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera