Rys: Źródło: materiały prasowe MIBMiK

Świat atomów i cząsteczek: jak dzięki różnym metodom obrazowania zobaczyć “całego słonia”

Budowę molekuł tworzących komórki można poznać za pomocą różnych technik obrazowania. Uzyskiwane w ten sposób mapy tych samych struktur wbrew pozorom nieco różnią się jednak między sobą. Żeby poznać prawdę o molekułach, potrzebna jest nie tylko kombinacja technik, ale i zrozumienie, jak badają one materię - zwraca uwagę prof. Matthias Bochtler z MIBMiK.

  • Doktorant Piotr Węgrzyn prezentuje urządzenia badawcze wykorzystywany w centrum ICTER w pracach nad nią technologia badania oka. fot: dr Karol Karnowski.
    Technologia

    Obrazowanie oka - błyskotliwy sposób, by podejrzeć pracę fotoreceptorów

    W zdrowym oku komórki fotoreceptorowe odrobinę zmieniają swoją długość, kiedy pojawią się błyski światła. Polski zespół opracowuje metodę, jak rejestrować te nano-zmiany. A dzięki temu można będzie w precyzyjny sposób obrazować pracę oka i sprawdzać, czy wszystko działa prawidłowo.

Najpopularniejsze

  • Fot. Adobe Stock

    Religioznawczyni: w Polsce rośnie popularność pogańskich praktyk

  • Radość z cudzego niepowodzenia złapana w eksperymencie

  • Psycholożka: celebrujmy wejście w nowy rok, ale na własnych zasadach

  • Językoznawczyni: zmiany w polskiej ortografii sięgają głębiej niż ostatnie reformy w innych krajach słowiańskich

  • Rok w polityce naukowej/ Prof. Starosta: plus dla MNiSW za dialog, minus za brak wizji

  • Fot. Adobe Stock

    Portugalia/ Lizbona była zamieszkana już około 5 tys. lat temu

  • Fajerwerki – efektowne źródło zanieczyszczeń

  • Łagodna muzyka w szpitalu pomaga dzieciom i rodzicom

  • Leki na ADHD działają inaczej niż dotąd sądzono

  • Tuż przed zagładą dinozaury miały się całkiem dobrze

Fot. Adobe Stock

Połączenie języka mówionego z migowym to dobry trening dla mózgu

Osoby posługujące się językiem mówionym i migowym mogą osiągać lepsze wyniki w zadaniach wymagających kontroli wykonawczej - np. związanych z planowaniem, koncentracją, zapamiętywaniem - i uwagi wzrokowo-przestrzennej niż jednojęzyczne, i niż dwujęzyczni użytkownicy języków mówionych - wskazują badania UJ.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera