Źródło: Adobe Stock

Łódzkie/ Sokoły wędrowne z elektrowni Bełchatów mają nowy dom

Rodzina sokołów wędrownych, która w ubiegłym roku pojawiła się w Elektrowni Bełchatów należącej do PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna może korzystać z nowego domku. Zamontowany on został na dachu jednego z bloków energetycznych.

  • Obrączkowanie piskląt sokoła wędrownego odbyło się 20 bm. na terenie spółki. PKN ORLEN przyłączył się do odbudowy krajowej populacji sokoła wędrownego w 1999 roku. To kolejne młode, który wykluły się na terenie zakładu produkcyjnego PKN ORLEN w Płocku.  PAP/Piotr Augustyniak 20.05.2019
    Życie

    Płock/ Para piskląt sokoła wędrownego wykluła się w zakładzie PKN Orlen

    Para piskląt sokoła wędrownego to 46 i 47 młode tego gatunku ptaka objętego ochroną ścisłą, które wykluły się na terenie zakładu głównego PKN Orlen w Płocku (Mazowieckie). W poniedziałek pisklęta, mieszkające w budce lęgowej na kominie jednej z instalacji, zostały zaobrączkowane.

  • Fot. PAP 2012/Katarzyna Kwos Leska
    Życie

    W Białostockim Muzeum Wsi działa ośrodek uczący o drapieżnych ptakach

    W Białostockim Muzeum Wsi hodowane są drapieżne ptaki - sokoły i orzeł. W placówce działa ośrodek edukacyjny, w którym można dowiedzieć się o zwyczajach i życiu tych ptaków, czy wziąć udział w pokazach ich lotów. W przyszłości skansen planuje rozmnażać ptaki.

  • Sokoły pospiesznie wypracowały swoje umiejętności łowieckie

    Sokoły szybko wyewoluowały w kierunku swoich słynnych umiejętności łowieckich - wynika z badania opisanego w magazynie "Nature Genetics".

  • Franek i Jola, para sokołów wędrownych z blokowiska w Warszawie. Fot. Katarzyna Kwos-Leska
    Życie

    Coraz więcej polskich sokołów wędrownych

    Być może w 2015 r. w Polsce będzie żyć 30-40 par sokołów wędrownych. Biorąc pod uwagę fakt, że w latach 50-90 ubiegłego wieku ptaki te wyginęły w dużej części świata, obecny rozwój sokolej populacji w Polsce jest sukcesem ornitologów.

  • PAP © 2012 / ANDRZEJ GRYGIEL
    Życie

    Sokoły wędrowne w dolnośląskich lasach

    Osiem młodych sokołów wędrownych zamieszkało w sztucznych gniazdach w lasach w okolicy Żmigrodu (Dolnośląskie). Akcję przywrócenia populacji tego drapieżnika prowadzi Stowarzyszenie na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”.

  • Życie

    Odbudowywanie populacji sokołów w podolsztyńskich lasach

    Leśnicy z Olsztyna umieścili w czwartek w sztucznych gniazdach 11 sokołów wędrownych sprowadzonych z Czech. W ten sposób chcą odbudować populację tych ptaków na Warmii.

Najpopularniejsze

  • Fot. materiały prasowe

    Niezwykły błąd natury - polscy naukowcy odkryli robaki z dwiema głowami

  • Polscy archeolodzy rozpoczynają kolejny etap badań grobowca faraona Szepseskafa w Egipcie

  • Naukowcy z Politechniki Śląskiej badają wysiłek koni z Morskiego Oka

  • Etyk: nikt nie ma moralnego prawa zmuszać ludzi do zabijania

  • Nowy nanokatalizator z UW przekształca odpadowy glicerol i CO2 w cenny surowiec

  • Fot. Adobe Stock

    Badania: często stosowany opioid mało skuteczny w leczeniu bólu przewlekłego

  • Weganie emitują prawie o połowę mniej CO2

  • Siarkowodór może leczyć paznokcie

  • Sztuczna inteligencja staje się bardziej egoistyczna

  • Rosja/ Po pełnowymiarowej agresji na Ukrainę rosyjscy naukowcy cytują w pracach Putina

Fot. Adobe Stock

Badanie: dzieci są grzeczne wobec robotów niezależnie od ich tonu

Dzieci pozostają uprzejme wobec robotów nawet wtedy, gdy te zwracają się do nich rozkazująco - ustalili badacze Uniwersytetu SWPS. Wynik ten obala założenie, że dzieci będą automatycznie naśladować styl komunikacji maszyn.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera