Zmiany klimatyczne powodują, że Antarktyda zielenieje szybciej niż prognozowano – alarmują brytyjscy naukowcy, opierając się na zdjęciach satelitarnych. Zielone, czyli niepokryte śniegiem i lodem, części Antarktydy są obecnie 10 razy większe niż cztery dekady temu.
Naukowiec do szpiku kości, podróżnik, odkrywca, działacz, marzyciel, idealista – tak Henryka Arctowskiego opisują Dagmara Bożek i Katarzyna Dąbkowska w pierwszej pełnej biografii tego pioniera polskich badań polarnych. Książka pt. „Henryk Arctowski. W świecie myśli” ukaże się 11 września.
Antarktyda zmienia się szybciej niż oczekiwano – stwierdzili uczestnicy międzynarodowej konferencji dot. tego regionu. Według NASA pokrywa lodu jest na tyle duża, że może podnieść średni globalny poziom mórz nawet o 58 m. "To, co dzieje się na Antarktydzie, nie pozostaje na Antarktydzie" - zaalarmowali.
Nasilające się topnienie lodu morskiego sprawia, że dzięki pływającym organicznym i plastikowym śmieciom, gatunkom inwazyjnym z lądów południowej półkuli coraz łatwiej dostać się na Antarktydę - informuje pismo "Global Change Biology".
Pierwsza mapa rejonów zielonych na Antarktydzie, stworzona przez naukowców ze Szkocji, Wielkiej Brytanii i Norwegii, została opublikowana w "Nature Geoscience". Według ustaleń badaczy na całym kontynencie są 44,2 km kw. roślinności.
Średnia temperatura w lipcu na Antarktydzie była o 3,1 st. C wyższa od norm sezonowych – podał we wtorek British Antarctic Survey, brytyjski instytut specjalizujący się w badaniu regionów polarnych, cytowany przez AFP. Oznacza to najcieplejszy lipiec od 1981 r.
U wybrzeży Labradoru, na głębokości prawie 400 metrów, odnaleziono wrak statku Quest należącego do słynnego brytyjskiego podróżnika sir Ernesta Shackletona – poinformowało w środę w komunikacie Royal Canadian Geographical Society.
NASA wystrzeliła w sobotę pierwszego z dwóch satelitów, które będą badać ilość ciepła, emitowanego w przestrzeń kosmiczną z obszarów Arktyki i Antarktydy – podała stacja CNN.
Instalacja autonomicznych stacji badawczych na Antarktydzie zamiast drogich w utrzymaniu stacji całorocznych to światowy trend – uważa prof. Marek Lewandowski z IGF PAN. Jego zdaniem taka przyszłość czeka też położoną na kontynencie Polską Stację Antarktyczną – obecnie nieużytkowaną.