Fot. Tomasz Witek (PTG)

Marek Więckowski wiceprzewodniczącym Międzynarodowej Unii Geograficznej

Dr hab. Marek Więckowski, prof. Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN został wiceprzewodniczącym Międzynarodowej Unii Geograficznej. Wybory odbyły się podczas 35. Międzynarodowego Kongresu Geograficznego w Dublinie.

  • Fot. Adobe Stock
    Życie

    Stare wojskowe mapy źródłem informacji o cennych przyrodniczo obszarach Karpat

    Krakowscy geografowie wykorzystali wojskowe mapy z XIX w., by wskazać najcenniejsze obszary Karpat. Chcemy pokazać, że historyczne mapy mogą być naprawdę przydatne w ocenie najbardziej wartościowych obszarów naturalnych – powiedział PAP dr Dominik Kaim z Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Miasta wysp Pacyfiku starsze niż sądzono

    Osada, której resztki zachowały się na wyspie Tongatapu na Pacyfiku, została założone wcześniej, niż dotąd sądzono – informują naukowcy na łamach „Journal of Archaeological Method and Theory”.

  • Źródło: Wikipedia/ domena publiczna
    Ludzie

    Sejm podjął uchwałę ws. upamiętnienia Eugeniusza Romera w 70. rocznicę śmierci

    Sejm podjął w piątek uchwałę ws. upamiętnienia Eugeniusza Romera w 70. rocznicę śmierci. "Sejm oddaje hołd temu najwybitniejszemu polskiemu geografowi i kartografowi, zasłużonemu w zakresie odzyskania przez Polskę niepodległości po I wojnie światowej i ustalenia jej granic" - głosi uchwała.

  • Fot. Jacek Wolski
    Ludzie

    Pożegnano dr. Wojciecha Pomianowskiego - geografa, kartografa, programistę

    Pożegnano dr. Wojciecha Pomianowskiego - geografa, kartografa, programistę, podróżnika - poinformował Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN.

  • Fot. Adobe Stock
    Życie

    Karpaty Wschodnie: jak odróżnić las stary od porolnego

    Opracowano mapę lasów porolnych i starych lasów w Bieszczadach i Górach Sanocko-Turczańskich. Pokazuje ona, gdzie lasy pojawiły się po wojnie na dawnych polach ornych (na terenach wysiedlonych), a gdzie ciągłość siedliska leśnego została zachowana. Geografka podczas badań terenowych sprawdziła też, czym różni się roślinność w tych dwóch kategoriach lasów.

  • Źródło: Wikipedia/ domena publiczna

    Sejm upamiętnił Wincentego Pola

    Sejm upamiętnił Wincentego Pola w 150. rocznicę jego śmierci. Sejm RP "wyraża uznanie dla postawy oraz dorobku naukowego i poetyckiego wybitnego Polaka Wincentego Pola" - podkreślono w uchwale przyjętej w czwartek.

  • 23.11.2022. Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński uczestniczy w auli  budynku dawnej BUW w kampusie Uniwersytetu Warszawskiego w gali promocyjnej  „Geograficzno-politycznego atlasu Polski. Polska w świecie współczesnym: Perspektywa 2022”. Fot. Piotr Nowak

    Warszawa/ Zaprezentowano nowe wydanie „Geograficzno-politycznego atlasu Polski”

    To publikacja pełna fascynujących zestawień i map. Służy debacie, rozmowie  – mówił wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński podczas środowej prezentacji „Geograficzno-politycznego atlasu Polski. Polska w świecie współczesnym. Perspektywa 2022” na Uniwersytecie Warszawskim. Jedyna w swoim rodzaju, bardzo pomysłowa - ocenił.

  • Wyspa Żmijowa (2008), CC BY-SA 4.0, autor: Фотонак, Wikipedia
    Człowiek

    Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych ustanowiła polski egzonim Wyspa Wężowa

    Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami RP (KSNG) ustanowiła polski egzonim Wyspa Wężowa. To ukłon w stronę pograniczników ukraińskich, którzy bronili wyspy pierwszego dnia inwazji Rosji na Ukrainę i odmówili złożenia broni.

  • Źródło: Fotolia

    Polskie Towarzystwo Geograficzne obchodzi stulecie istnienia

    Polskie Towarzystwo Geograficzne właśnie obchodzi stulecie działalności. Dawniej geografowie z PTG angażowali się w odbudowę państwowości polskiej, dziś opracowują plany rozwoju dla samorządów, dbają o ochronę środowiska, organizują olimpiady geograficzne i wycieczki.

Najpopularniejsze

  • Fot. Adobe Stock

    Uczelnie i naukowcy w poszukiwaniu furtek w prawie zamówień publicznych

  • Głazy narzutowe w podaniach i w nauce; co olbrzymy przyniosły nam zza Bałtyku

  • Biolożka: odstrzał wilków przynosi więcej negatywów niż pozytywów

  • Badacze: nadinterpretacja prawa zamówień publicznych wydłuża i komplikuje badania naukowe

  • Były prezes Sieci Łukasiewicz: niektóre zarzuty NIK mają urzędniczy charakter

  • Fot. Adobe Stock

    Fake news to nic nowego

  • Po raz pierwszy zaobserwowano zorze na Neptunie

  • Nowy stop miedzi odporny na wysokie temperatury

  • Samce muszek owocówek bardziej atrakcyjne po alkoholu

  • Beton z recyklingu może zmniejszyć emisję CO2 bez utraty wytrzymałości

Fot. Adobe Stock

Na terenie Polski żyje ok. 45 tysięcy par bocianów

Na terenie Polski żyje ok. 45 tysięcy par bocianów, co stanowi około jednej szóstej światowej populacji tego gatunku. Taki jest wstępny wynik światowego liczenia tego gatunku, przeprowadzonego przez naukowców, przyrodników i wolontariuszy w 2024 roku.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera