Fot. Adobe Stock

Archeolodzy: bydło udomowiono nie tylko na Bliskim Wschodzie, ale również w Afryce

Bydło udomowiono również w Afryce, nie tylko na Bliskim Wschodzie - wskazują analizy polskich archeologów. Z badanych przez nich kości zwierząt wynika, że w Dolinie Środkowego Nilu bydło zaczęto hodować około 10 tys. lat temu, czyli w obu miejscach dokonało się to w podobnym czasie.

  • Konie Przewalskiego (Equus przewalskii lub Equus ferus przewalskii) z,Parku Narodowego Hustai w Mongolii, Adobe Stock
    Świat

    Ludzie zmienili sposób hodowli koni 4 200 lat temu, co wywołało rewolucję

    Ok. 2 200 lat p.n.e. nastąpiła wyraźna zmiana w praktykach hodowlanych koni, m.in. krzyżowanie osobników spokrewnionych. Doprowadziło to do masowego wykorzystania konia jako środka transportu – wynika z publikacji na łamach Nature.

  • Szczątki zwerząt z Letti, m.in. szczątki bydła (po lewej), fot. M. Osypińska/P. Osypiński

    Czy bydło udomowiono również w Afryce? Archeolodzy dostarczają nowych argumentów

    Około 10 tys. lat temu ludzie udomowili bydło w rejonie Środkowego Nilu w dzisiejszym Sudanie – takie są wstępne wnioski naukowców z PAN, którzy niedawno wrócili z wykopalisk. Do tej pory sądzono, że do wschodniej Afryki trafiło z obszarów Turcji i Iraku.

  • Fot. Fotolia
    Świat

    Ludzie udomowili samych siebie? Nowe badania potwierdzają tę hipotezę

    Oprócz udomowienia wielu gatunków zwierząt, ludzie udomowili również samych siebie? Tę hipotezę uczeni od dawna biorą pod uwagę. Najnowsze badania genetyczne, opisane na łamach „Science Advances”, stanowią krok w kierunku jej potwierdzenia.

  • Świat

    Koty udomowiono dwuetapowo

    Dzikie koty udomowiono najpierw na Bliskim Wschodzie, a kilka tysięcy lat później trafiły do Egiptu, skąd rozpowszechniły się w Europie, a potem na całym świecie – wynika z badań, których wyniki prezentuje pismo „Nature Ecology&Evolution”.

  • Fot. Fotolia
    Świat

    Koty udomowiono również w Chinach

    Do udomowienia kotów doszło nie tylko w Egipcie i na Bliskim Wschodzie, ale również - niezależnie - w Chinach. Było to w okresie po narodzinach rolnictwa - wynika z nowych badań, przedstawionych w PLOS ONE.

  • Fot. Fotolia
    Świat

    Azja Centralna - stamtąd pochodzą psy

    Psy mogły być udomowione w Azji Centralnej, w okolicy dzisiejszego Nepalu i Mongolii - wynika z nowego badania, przedstawionego w PNAS.

  • Fot. Fotolia

    Pies i człowiek razem co najmniej 27 tys. lat?

    Wyjątkowy związek ludzi z psami może sięgać nawet okresu pomiędzy 27 a 40 tys. lat temu - wynika z analiz materiału genetycznego wilka, którego szczątki znaleziono na syberyjskim półwyspie Taimyr. Wyniki badania przedstawia "Current Biology".

  • Fot. Fotolia

    Badania kociego genomu - na tropie udomowienia

    Choć koty towarzyszą nam na co dzień od najmniej 9 tys. lat, wciąż mało wiemy na temat ich udomowienia. Nowych danych dostarczyły analizy genomu kociego prowadzone przez naukowców z Washington University School of Medicine in St. Louis.

  • Chiński trop udomowienia kotów ma 5,3 tys. lat

    Już 5,3 tys. lat temu koty żyły obok mieszkańców chińskiej wioski Quanhucun. Korzystały tam z dostępności gryzoni, ale też podjadały to, czym żywili się ludzie - piszą naukowcy w najnowszym "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Najpopularniejsze

  • 05.07.2015 PAP/Marcin Bielecki

    Piorun, który wysłał błysk gamma ku ziemi

  • Poznań/ Sławosz Uznański-Wiśniewski: komercyjne loty kosmiczne nie są mniej ważne od misji naukowych

  • Syria/ Przemoc wobec dziecka sprzed 6 tys. lat udokumentowana przez archeologów

  • Archeolodzy ustalili, kiedy mogła umrzeć inkaska „Dziewczyna z Llullaillaco”

  • Wojna w Ukrainie zmienia zachowanie dzikich zwierząt

  • Fot. Adobe Stock

    Niechirurgiczny sposób na ból kolan

  • Powstała kurtka zbierająca wodę pitną z powietrza

  • ESA: El Niño zaczyna się budzić

  • Za mało siedzenia także może szkodzić

  • Wenezuela/ Amerykańscy sejsmolodzy: to najsilniejsze wstrząsy w regionie od ponad stu lat

 Warszawa, 23.06.2026. Na zdjęciu z 10 bm. kierowniczka polskiej misji kosmicznej IGNIS dr Aleksandra Bukała przed siedzibą Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie. Aleksandra Bukała była gościem Studia PAP. PAP/Marcin Obara

IGNIS/ Kierownik polskiej misji kosmicznej: chcieliśmy wykorzystać każdą minutę na orbicie

W czwartek mija rok od startu pierwszej w historii polskiej misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kierownik misji dr Aleksandra Bukała powiedziała PAP, że głównym celem było wykorzystanie każdej minuty pobytu polskiego astronauty na orbicie, aby jak najlepiej spożytkować tę szansę dla Polski.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera