Fot. Mateusz Babak/ PAP

Azerbejdżan/ Projekt miasta 15-minutowego z udziałem Politechniki Gdańskiej na szczycie ONZ

Europejski projekt ENACT 15mC dotyczący pomysłów na przekształcenie obszarów Gdańska, Oxfordu, Trondheim i Walencji zgodnie z założeniami miasta 15-minutowego prezentowali w środę na Światowym Forum Miejskim w Baku naukowcy m.in. z Politechniki Gdańskiej. U siebie zajmowali się rozwiązaniami dla gdańskiego Młodego Miasta.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Miejskie wyspy ciepła - jeden z kluczowych problemów ekologicznych

    Miasta mają znacznie wyższą temperaturę powietrza niż otaczające je tereny zielone czy wiejskie. Różnice mogą wynosić od kilku do nawet ponad 10 st. C. To jeden z kluczowych problemów ekologicznych w kontekście zmian klimatu.

  • Wyniki badań geofizycznych na terenie dawnego miasta. Oprac. P. Wroniecki

    Zachodniopomorskie/ Archeolodzy odkryli ślady zapomnianego, średniowiecznego miasta - Stolzenberg

    Ślady średniowiecznego miasta Stolzenberg odkryli archeolodzy z Fundacji Relicta w pobliżu osady Zagrody koło Sławoborza (woj. zachodniopomorskie). Miasto założono prawdopodobnie w 2. połowie XIII lub w początkach XIV w. Stolzenberg funkcjonował krótko, a opuszczono go w nieznanych dotąd okolicznościach.

  • Fot. Adobe Stock
    Życie

    Analiza: również religia, polityka i wojna napędzają ewolucję dzikiej przyrody w miastach

    Nie tylko czynniki biologiczne jak zanieczyszczenie i dostępność zasobów czy fragmentacja siedlisk, ale i te społeczno-polityczne jak religia, polityka i wojna – kształtują środowiska miejskie i napędzają ewolucję dzikiej przyrody w miastach – wskazuje prof. Marta Szulkin z UW.

  • Warszawa, 09.04.2024. Wiosna na ulicach stolicy. PAP/Szymon Pulcyn
    Człowiek

    Miejski ogrodnik trzyma się mocno; naukowcy przepytali stołecznych ogrodników

    Ogrodnictwo miejskie w Warszawie to szeroki ruch, tworzący przyjazną przestrzeń, zapewniający kontakt z naturą, poczucie odpowiedzialności za środowisko i budowanie więzi. Ponad 1,8 tys. ha zajmują w stolicy tereny, na których można by założyć nowe, miejskie ogrody - wynika z analizy prowadzonej przez stołeczne uczelnie.

  • Fot. Adobe Stock
    Życie

    Badanie: im więcej betonu w mieście, tym mniej pisklaków przeżywa wiosnę

    Jeśli w mieście zabetonuje się połowę przestrzeni zielonej, o połowę zmniejszy się liczba młodych ptaków wyfruwających z budki lęgowej z tego obszaru – wykazały naukowczynie z Uniwersytetu Warszawskiego. Wyniki ich badań dostarczają też precyzyjnych danych, z których mogą korzystać m.in. decydenci.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Duże miasta się przegrzewają z powodu braku gęstej pokrywy koron drzew

    Większość dużych miast na świecie wciąż ma niedostateczną pokrywę drzew, co powoduje, że nie mogą się efektywnie schładzać, zagrażając mieszkańcom - alarmuje czasopismo „Nature Communications”.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Przegrzane drzewa przyczyniają się do zanieczyszczenia powietrza w miastach

    Wysokie temperatury powodują, iż rośliny emitują więcej związków, które mogą przyczyniać się do powstawania szkodliwego ozonu i zanieczyszczeń powietrza PM2.5. – wynika z badania opublikowanego w „Science”.

  • Fot. Adobe Stock
    Wydarzenia

    Rozpoczął się "Tydzień Dźwięku”, organizowany w ramach Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024

    Trwający od wtorku "Tydzień Dźwięku" jest dziesiątym spośród "50 tygodni w Mieście Nauki”, organizowanych w Katowicach i okolicznych miastach. Tygodnie tematyczne, poświęcone istotnym społecznie zagadnieniom, są częścią trwających obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.

  • Fot. Adobe Stock
    Wydarzenia

    Europejskie Miasto Nauki Katowice2024/W marcu tygodnie: kosmiczne, liczb oraz miasta

    Tydzień Kosmiczny, Tydzień Liczb oraz Tydzień Miasta zaplanowano w marcu w Katowicach i okolicznych miastach w ramach „50 tygodni w Mieście Nauki”. W programie znalazły się m.in. wykłady popularnonaukowe, warsztaty oraz spotkania z ekspertami.

Najpopularniejsze

  • 05.07.2015 PAP/Marcin Bielecki

    Piorun, który wysłał błysk gamma ku ziemi

  • Poznań/ Sławosz Uznański-Wiśniewski: komercyjne loty kosmiczne nie są mniej ważne od misji naukowych

  • Syria/ Przemoc wobec dziecka sprzed 6 tys. lat udokumentowana przez archeologów

  • Naukowcy wytykają brak doświadczenia zespołu powołanego przez ministra; wg resortu to niejedyny wyznacznik kompetencji

  • Archeolodzy ustalili, kiedy mogła umrzeć inkaska „Dziewczyna z Llullaillaco”

  • Fot. Adobe Stock

    Niechirurgiczny sposób na ból kolan

  • Powstała kurtka zbierająca wodę pitną z powietrza

  • ESA: El Niño zaczyna się budzić

  • Za mało siedzenia także może szkodzić

  • Otyłość zmienia światowe trendy chorób serca

 Warszawa, 23.06.2026. Na zdjęciu z 10 bm. kierowniczka polskiej misji kosmicznej IGNIS dr Aleksandra Bukała przed siedzibą Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie. Aleksandra Bukała była gościem Studia PAP. PAP/Marcin Obara

IGNIS/ Kierownik polskiej misji kosmicznej: chcieliśmy wykorzystać każdą minutę na orbicie

W czwartek mija rok od startu pierwszej w historii polskiej misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kierownik misji dr Aleksandra Bukała powiedziała PAP, że głównym celem było wykorzystanie każdej minuty pobytu polskiego astronauty na orbicie, aby jak najlepiej spożytkować tę szansę dla Polski.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera