Fot. Adobe Stock. Obraz wygenerowano za pomocą AI

Poznań/ W przyszłym tygodniu rusza budowa komputera kwantowego

W przyszłym tygodniu ma ruszyć budowa pierwszego w Polsce komputera kwantowego opartego na pułapkach jonowych – poinformowało w piątek ministerstwo cyfryzacji. Nowy komputer zostanie zainstalowany w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym (PCSS) i zacznie działać w połowie 2025 roku.

  • Zespół badaczy z Centrum Optycznych Technologii Kwantowych (od lewej: M. Parniak, U. Pylypenko, M. Mazelanik, S. Borówka). Fot. Źródło: M. Lipka, Uniwersytet Warszawski
    Technologia

    Polski krok w stronę karty sieciowej dla komputera kwantowego

    Urządzenie „tłumaczące” informację kwantową pomiędzy fotonami mikrofalowymi oraz optycznymi powstało w Centrum Optycznych Technologii Kwantowych QOT. Nowa technika może zostać zastosowana jako element infrastruktury kwantowego internetu oraz w mikrofalowej radioastronomii – poinformował Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.

  • Fot. Adobe Stock
    Technologia

    Prof. Kuś: budowa kwantowego komputera jest niezwykle trudna, ale mogą czekać nas przełomy

    Budowa komputerów kwantowych znajduje się na podobnym etapie, jak rozwój komputerów w latach 50-tych XX w, ale w ciągu kilkunastu lat może nastąpić przełom - podkreśla prof. Marek Kuś z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN. W przyszłości maszyny takie mogą zupełnie odmienić informatykę, a z nią - inne dziedziny nauki i techniki. Doniesienia o inwestycjach w pracę nad komputerami kwantowymi napływają z różnych stron świata.

  • 05.12.2022. Siedziba Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego gdzie, 5 bm. podpisano umowę dotyczącą wejścia Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu do sieci IBM Quantum. UAM zawarło umowę członkowską z Poznańskim Centrum Superkomputerowo - Sieciowym, które od lutego 2022 roku jako pierwsze w Europie Środkowej dołączyło do sieci IBM Quantum Network. PAP/Jakub Kaczmarczyk

    Poznań /UAM przystąpił do IBM Quantum Network Hub

    Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (UAM) przystąpił w poniedziałek do IBM Quantum Network Hub, dzięki czemu naukowcy będą mieli dostęp do sieci komputerów kwantowych. Uczelnia zamierza od przyszłego roku kształcić informatyków kwantowych.

  • Fot. Komputer D-Wave;  źródło: https://docs.dwavesys.com/docs/latest/c_gs_1.html

    Problemy kryptograficzne można złamać drogą wyżarzania kwantowego

    Czy kryptografia stosowana m.in. w bankach pozostanie bezpieczna, gdy do gry wejdą komputery kwantowe? Odpowiedzi na to pytanie pomogą udzielić badania dra inż. Michała Wrońskiego z Wojskowej Akademii Technicznej.

  • Każdy może pracować z kwantowym komputerem

    Po raz pierwszy w historii do powszechnego użytku zostanie oddany kwantowy procesor. Każdy, kto ma połączenie z internetem będzie mógł się zalogować, zaprojektować prosty algorytm i sprawdzić, jak działa na kwantowym procesorze – informuje New Scientist.

Najpopularniejsze

  • 05.07.2015 PAP/Marcin Bielecki

    Piorun, który wysłał błysk gamma ku ziemi

  • Poznań/ Sławosz Uznański-Wiśniewski: komercyjne loty kosmiczne nie są mniej ważne od misji naukowych

  • Syria/ Przemoc wobec dziecka sprzed 6 tys. lat udokumentowana przez archeologów

  • Archeolodzy ustalili, kiedy mogła umrzeć inkaska „Dziewczyna z Llullaillaco”

  • Wojna w Ukrainie zmienia zachowanie dzikich zwierząt

  • Fot. Adobe Stock

    Niechirurgiczny sposób na ból kolan

  • Powstała kurtka zbierająca wodę pitną z powietrza

  • ESA: El Niño zaczyna się budzić

  • Za mało siedzenia także może szkodzić

  • Naukowcy sprawdzili, czy protony są wieczne

 Warszawa, 23.06.2026. Na zdjęciu z 10 bm. kierowniczka polskiej misji kosmicznej IGNIS dr Aleksandra Bukała przed siedzibą Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie. Aleksandra Bukała była gościem Studia PAP. PAP/Marcin Obara

IGNIS/ Kierownik polskiej misji kosmicznej: chcieliśmy wykorzystać każdą minutę na orbicie

W czwartek mija rok od startu pierwszej w historii polskiej misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kierownik misji dr Aleksandra Bukała powiedziała PAP, że głównym celem było wykorzystanie każdej minuty pobytu polskiego astronauty na orbicie, aby jak najlepiej spożytkować tę szansę dla Polski.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera