Międzynarodowa konferencja specjalistów od analizy danych

W Łagowie Lubuskim rozpoczęła się pięciodniowa międzynarodowa konferencja naukowa pn. mODa – Analiza danych i optymalne planowanie zorientowane na modele. Przyjechało na nią 80 najwybitniejszych naukowców z kręgu tych badań, reprezentujących 15 krajów.

MODa (Model Oriented Data Analysis and Optimal Design) to nazwa serii elitarnych konferencji (odbywających się co trzy lata) dla statystyków, inżynierów i analityków zajmujących się współczesnymi zagadnieniami związanymi z algorytmami i modelami stosowanymi w analizie dużych zbiorów rzeczywistych danych oraz planowaniem eksperymentów optymalnych.

Poza naukowcami z Europy na konferencję zaproszono specjalistów m.in. z USA, RPA, Indii i Egiptu.

„Ranga imprezy w świecie nauki powoduje, że o organizację każdej kolejnej edycji konferencji mODa ubiega się zawsze wiele ośrodków z całej Europy. Przyznanie organizacji jej 10. edycji naszej uczelni stanowi wyraz ogromnego uznania dla naszych naukowców i prowadzonych przez nich badań w tym zakresie” - powiedział PAP prof. Dariusz Uciński z Wydziału Elektrotechniki, Informatyki i Telekomunikacji Uniwersytetu Zielonogórskiego.

W konferencji uczestniczą najwybitniejsi światowi specjaliści w dziedzinie analizy danych i planowania eksperymentu (m.in. prof. Anthony Atkinson z London School of Economics i prof. Rosemary Bailey z Queen Mary University of London), reprezentujący kadrę zarządzającą flagowych uczelni zachodnich, uznanych instytutów badawczych i wiodących firm branży IT (SAS Institute), koncernów farmaceutycznych, a także najzdolniejsi młodzi naukowcy w tej dziedzinie.

„Prawie wszystkie dziedziny praktycznej działalności człowieka opierają się o badania eksperymentalne. Podniesienie jakości tych badań, rozszerzenie ich zasięgu, obniżenie kosztów, ograniczenie ewentualnych negatywnych skutków ubocznych oraz zwiększenie stopnia wykorzystania wyników stają się problemem o wymiarze nie tylko technicznym i organizacyjnym, ale także ekonomicznym i społecznym” - wyjaśnił prof. Uciński.

Analiza danych oznacza proces przetwarzania danych eksperymentalnych w celu uzyskania na ich podstawie użytecznych informacji i wniosków. Zdobyte w ten sposób dane wykorzystuje się praktycznie we wszystkich naukach stosowanych i dyscyplinach inżynierskich.

Metodologię zapoczątkowaną 80 lat temu w agrotechnice, obecnie stosuje się szeroko zarówno w badaniach naukowych, jak i w przemysłowych oraz sterowaniu jakością produkcji, jak np.: w badaniach jakości materiałów, statystycznej kontroli jakości, ochronie środowiska naturalnego, inżynierii chemicznej, przemyśle spożywczym, mechanice, automatyce i robotyce, przemyśle motoryzacyjnym, telekomunikacji, przemyśle energetycznym, geologii, hydrologii i wielu innych.

„W ostatnich latach metodyka planowania eksperymentu stała się fundamentem badań farmakologicznych, zwłaszcza w zakresie klinicznych badań nowych leków. Umożliwia produkcję leków o najskuteczniejszym działaniu, przy jednoczesnej minimalizacji ryzyka pojawienia się skutków ubocznych. Planowanie eksperymentu jest także pomocne geologom, np. w poszukiwaniu rud metali czy surowców energetycznych. W tym przypadku analiza statystyczna wyników wierceń pomaga wskazać kolejne miejsca, w których mogą zalegać potencjalne złoża” - wyjaśnił prof. Uciński.

Początkowo jednym z głównych celów konferencji mODa było zbliżenie naukowców ze Wschodu i Zachodu. Dziś jest to najważniejsze światowe forum wymiany doświadczeń między ekspertami z zakresu planowania eksperymentu z krajów Unii Europejskiej i spoza niej. Większość fachowców uczestniczących mODa ma bliskie związki z przemysłem.

Po blisko 20 latach konferencja mODA jest organizowana ponownie w Europie Środkowej, a po raz pierwszy w swej historii – w Polsce.

PAP - Nauka w Polsce

mmd/ abe/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    CBOS: 88 proc. badanych jest przekonanych, że warto się kształcić

  • Fot. Adobe Stock

    Psychiatrzy: chcemy zbadać potencjał psylocybiny w leczeniu lekoopornej depresji

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera