Łazik Curiosity nadesłał niezwykle szczegółową panoramę Marsa

Panorama powierzchni Marsa uzyskana przez łazik Curiosity. Zdjęcia wykonano w okresie od 24.11 do 1.12.2019 r. Panorama jest złożona z ponad 1000 zdjęć i obejmuje 1,8 miliarda pikseli. Źródło: NASA/JPL-Caltech/MSSS.
Panorama powierzchni Marsa uzyskana przez łazik Curiosity. Zdjęcia wykonano w okresie od 24.11 do 1.12.2019 r. Panorama jest złożona z ponad 1000 zdjęć i obejmuje 1,8 miliarda pikseli. Źródło: NASA/JPL-Caltech/MSSS.

NASA opublikowała nową panoramę Marsa opracowaną przy wykorzystaniu zdjęć wykonanych przez łazik Curiosity. Jak wskazuje agencja, jest to najbardziej szczegółowa jak dotąd panorama powierzchni Czerwonej Planety. Zdjęcie obejmuje 1,8 miliarda pikseli.

Do opracowania najnowszej marsjańskiej panoramy naukowcom posłużyło ponad 1000 zdjęć wykonanych przy pomocy kamery Mastcam pracującej na pokładzie łazika Curiosity. Zdjęcia wykonywano pod koniec listopada 2019 r., a ich opracowanie zajęło kilka kolejnych miesięcy. Łącznie obraz obejmuje 1,8 miliarda pikseli. Poza tym, utworzono także drugą panoramę, zawierającą 650 milionów pikseli, na której widać łazika i jego robotyczne ramię.

Oba olbrzymie zdjęcia pokazują rejon „Glen Torridon” na zboczu Mount Sharp. W okresie od 24 listopada do 1 grudnia, gdy zdjęcia były wykonywane, znaczna część zespołu obsługującego misję był na urlopie z okazji amerykańskiego Święta Dziękczynienia, a łazik miał rzadką okazję do obfotografowania swojego otoczenia przez kilka dni z rzędu z tego samego punktu.

Łączny czas ekspozycji zdjęć wyniósł sześć i pół godziny. Były wykonywane na podstawie złożonej, zaprogramowanej listy, o porach dnia zapewniających odpowiednie oświetlenie.

Warto dodać, że w 2013 roku łazik Curiosity wyprodukował panoramę złożoną z 1,3 miliarda pikseli.

NASA przygotowała specjalną stronę internetową pozwalającą na dokładne oglądanie panoramy, wraz z możliwością powiększania zdjęcia: https://mars.nasa.gov/resources/curiositys-1-8-billion-pixel-panorama. Opublikowała także film na YouTube przedstawiający panoramę: https://www.youtube.com/watch?v=X2UaFuJsqxk

(PAP)

cza/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 06.05.2024 EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH

    USA/Pierwszy załogowy lot statku Starliner odwołany

  • Chile/ Rozpoczęło pracę najwyżej położone obserwatorium astronomiczne

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera