Wirus crAssphage obecny w ściekach w jednej trzeciej krajów

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Atakujący bakterie wirus o nazwie crAssphage występuje w ściekach w jednej trzeciej krajów - pokazało ogólnoświatowe badanie. Wirus mógł, zdaniem ekspertów, ewoluować razem z ludzkim gatunkiem.

Na łamach pisma „Nature Microbiology” międzynarodowy zespół badaczy przedstawił nowe informacje na temat faga (wirusa infekującego bakterie) crAssphage odkrytego w 2014 r. w jelitach ludzi.

Opisany teraz projekt badawczy pokazał, że wirus ten występuje w ściekach w jednej trzeciej krajów. Co więcej, budowa wirusa różni się zależnie od państwa, w którym występuje.

„Wirus ten powszechnie występuje w jelitach ludzi i jednocześnie reprezentuje nową rodzinę wirusów. Przez to badanie byliśmy w stanie rozszerzyć nasze rozumienie globalnej różnorodności ewolucyjnej historii ludzkiego mikrobiomu” - wyjaśnia współautor odkrycia prof. Kyle Bibby.

„Nasz zespół na Uniwersytecie w Notre Dame bada także możliwości wykorzystania wirusa. Rozwijamy alternatywną do wykrywania bakterii E. coli technikę detekcji zanieczyszczeń odchodami” - opowiada badacz.

W projekcie wzięło udział aż 115 specjalistów z 65 krajów. Dzięki temu możliwe było m.in. zebranie dostatecznej ilości materiału do opartych na sekwencjonowaniu DNA badań.

Próbki naukowcy pobrali od ochotników i ze ścieków na całym świecie, a także od małp naczelnych, trzech przedkolumbijskich mumii znalezionych w Andach i jednej mumii odkrytej w lodowcu w Tyrolu. Pozwoliło to na zbadanie zawartości jelit liczącej aż 5300 lat.

„Jesteśmy zobowiązani wobec wszystkich niesamowitych kolegów na całym świecie, którzy pomogli nam badać globalną różnorodność tego unikalnego wirusa. To pierwszy tego typu globalny projekt” - mówi kierujący pracami prof. Robert Edward z San Diego State University.

Więcej informacji na stronie: https://www.eurekalert.org/pub_releases/2019-07/uond-nvf071119.php

(PAP)

mat/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Badania: po raz pierwszy potwierdzono występowanie w mózgu ośrodka sterującego reakcjami immunologicznymi

  • Fot. Adobe Stock

    Nowa szczepionka skuteczna przeciwko koronawirusom, które jeszcze nawet nie powstały

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera