FNP przyzna niemieckim naukowcom stypendia im. A. von Humboldta

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Kilkumiesięczne pobyty naukowe dla wybitnych niemieckich uczonych zostaną sfinansowane w ramach 23. konkursu o Polskie Honorowe Stypendium Naukowe im. Aleksandra von Humboldta, ogłoszonego właśnie przez FNP. Zgłoszenia przyjmowane są do 30 września.

Celem stypendium jest uhonorowanie osiągnięć naukowych laureatów oraz stymulowanie długofalowej współpracy między polskimi i niemieckimi badaczami. Stanowi ono odpowiednik Humboldt-Forschungspreis - prestiżowego wyróżnienia dla uczonych zagranicznych znanej niemieckiej Fundacji Aleksandra von Humboldta.

"Stypendium Humboldta to szansa dla polskich i niemieckich naukowców na rozwinięcie współpracy naukowej" – mówi Michał Pietras, dyrektor ds. działalności programowej Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, cytowany w przesłanej PAP informacji prasowej. "Dla Fundacji to ponadto jeden ze sposobów na promowanie naszego kraju, jako coraz bardziej atrakcyjnego miejsca do uprawiania nauki zarówno dla polskich, jak i zagranicznych naukowców" – dodaje.

Stypendium im. A. von Humboldta mogą otrzymać aktywni naukowo, wybitni niemieccy uczeni, którzy chcą przyjechać do Polski na kilkumiesięczne pobyty naukowe. Kandydaci mogą być zgłaszani wyłącznie przez polskich naukowców. Pobyt naukowy w Polsce w ramach stypendium Humboldta może trwać od 3 do 6 miesięcy; w tym czasie uczony będzie otrzymywał stypendium w wysokości 4 tys. euro miesięcznie.

Konkurs skierowany jest do przedstawicieli wszystkich dziedzin nauki. Wnioski oceniają niezależni recenzenci będący ekspertami w dziedzinie reprezentowanej przez kandydata. Laureatów wybiera zarząd FNP, kierując się ocenami recenzentów. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi na początku 2020 r.

Program realizowany jest na podstawie porozumienia z 1995 r. pomiędzy FNP a Fundacją Humboldta. Dzięki tej umowie FNP dołączyła do organizacji, które mają z Fundacją Humboldta analogiczne partnerskie porozumienia o wzajemnym przyznawaniu wyróżnień najwybitniejszym uczonym. Od czasu uruchomienia pierwszego konkursu stypendia na prowadzenie badań w wybranych ośrodkach w Polsce otrzymało już 70 naukowców z Niemiec.

Patron stypendium, Aleksander von Humboldt (1769-1859), był niemieckim przyrodnikiem, podróżnikiem i geografem, który współpracował z wieloma Polakami, był honorowym członkiem Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Warszawie i pierwszym propagatorem poezji Adama Mickiewicza w Niemczech.

PAP - Nauka w Polsce

kflo/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. materiały prasowe FNP

    Fundacja na rzecz Nauki Polskiej uruchomiła czwarty konkurs DLA UKRAINY

  • Fot. materiały prasowe NCBR

    Nawet 20 mln zł można uzyskać od NCBR w programie GOSPOSTRATEG

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera