Szumowski: wkrótce może zostać podpisana umowa z USA zwiększająca współpracę badawczą

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Ministerstwo zdrowia, resort nauki i szkolnictwa wyższego oraz Departament Zdrowia Stanów Zjednoczonych wkrótce mogą podpisać trójstronną umowę, zwiększającą współpracę polskich i amerykańskich badaczy w zakresie nauk o zdrowiu - poinformował minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Minister zdrowia uczestniczy w delegacji rządowej do Stanów Zjednoczonych wraz z wicepremierem, ministrem nauki i szkolnictwa wyższego Jarosławem Gowinem, minister przedsiębiorczości i technologii Jadwigą Emilewicz, wicemarszałkiem Senatu Adamem Bielanem oraz wiceministrem nauki i szkolnictwa wyższego Piotrem Dardzińskim.

Szumowski w poniedziałek w Waszyngtonie udał się m.in. do największej w świecie agencji badań biomedycznych National Institutes of Health (NIH).

"Dzisiejsze rozmowy i również ta wizyta prowadzi do podpisania +Memorandum of understanding+ pomiędzy rządem Polski, a Departamentem Zdrowia Stanów Zjednoczonych. Ta umowa będzie podpisana już wkrótce i mam nadzieję, że pozwoli na większą współpracę polskich badaczy z amerykańskimi jednostkami w zakresie nauk o życiu, nauk o zdrowiu, a także pozwoli na bliższą współpracę naukowców. A to będzie też z korzyścią dla polskich pacjentów" - powiedział dziennikarzom minister zdrowia.

Jak dodał, "rozmowy przebiegły bardzo dobrze, bardzo pomyślnie".

"Przedstawiciele NIH czekają na kolejną wizytę. Mam nadzieję, że wkrótce ta umowa zostanie trójstronnie podpisana pomiędzy ministerstwem nauki, zdrowia, a Departamentem Zdrowia Stanów Zjednoczonych” - powiedział szef resortu zdrowia. (PAP)

Z Waszyngtonu Aneta Oksiuta

autor: Aneta Oksiuta

aop/ mbud/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    NFZ: ponad 2 mln osób choruje w Polsce na astmę

  • Fot. Adobe Stock

    Eksperci: leczenie astmy ciężkiej może pochłaniać aż 50 proc. wszystkich wydatków na leczenie astmy

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera