Suwalszczyzna/ Pierwsze bociany oznaką początku wiosny na polskim biegunie zimna

Bydgoszcz, 20.02.2024. Bocian Maciuś. PAP/Tytus Żmijewski
Bydgoszcz, 20.02.2024. Bocian Maciuś. PAP/Tytus Żmijewski

Kolejne oznaki wiosny można zauważyć na Suwalszczyźnie, zwanej polskim biegunem zimna. Przyleciało już dużo ptaków, w tym pierwsze bociany. Robi się zielono – poinformowała PAP dyrektor Suwalskiego Parku Krajobrazowego Teresa Świerubska.

Na polski biegun zimna ptaki zlatują najpóźniej, nie tylko ze względu na dłuższą drogę do przebycia, ale głównie ze względu na mroźny klimat tego regionu.

Na Suwalszczyźnie są już m.in. żurawie, czajki, skowronki, gągoły i szpaki. „Do parku przyleciały pierwsze bociany. Są to pojedyncze osobniki, które zajmują gniazda” – powiedziała Świerubska.

Dodała, że to najpewniej samce, które przygotowują gniazda, naprawiają i sprzątają je. „Potem dopiero przylecą panie i ocenią, czy praca panów została dobrze wykonana” – poinformowała.

Podkreśliła, że oznaki wiosny były zauważalne od końca lutego, ale pogoda jest ciągle zmienna, zdarzają się przymrozki. W wielu miejscach robi się jednak zielono. Na drzewach są pączki. Dość wcześnie zakwitła leszczyna. W ogrodach widać też przebiśniegi.(PAP)

Autor: Jacek Buraczewski

bur/ itm/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 22.12.2022. Na zdjęciu wystawa pt. "Smok wawelski i jego ofiara Lisowicja bojani" w Muzeum Ewolucji Instytutu Paleobiologii PAN w Warszawie. Wystawa prezentuje modele szkieletów oraz skamieniałości sprzed 210 milionów lat z wykopalisk w cegielni Lipie Śląskie w Lisowicach koło Lublińca.  PAP/Andrzej Lange

    Młodzi naukowcy apelują do władz o budowę Muzeum Historii Naturalnej

  • Źródło: Facebook/ Instytut Paleontologii PAN i PeerJ

    Ponownie zbadano pradawnego krokodylomorfa z Załęcza Wielkiego

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera