Polska Agencja Kosmiczna uruchomiła platformę do nauki wykorzystania danych satelitarnych

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Ogólnodostępną platformę e-learningową do nauki wykorzystania danych satelitarnych uruchomiła Polska Agencja Kosmiczna - poinformowało w czwartek biuro prasowe PAKK. Szkolenia dotyczą m.in. wykorzystania danych w ochronie środowiska, planowaniu przestrzennym czy rozwoju urbanizacji.

Platforma oraz materiały szkoleniowe opracowano w ramach partnerstwa Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA) w projekcie Sat4Envi.

Jak wyjaśniają twórcy kursu, jego uczestnicy będą mogli zapoznać się z możliwościami, jakie daje przetwarzanie obrazów powierzchni Ziemi i wykorzystanie ich w pracy w biznesie, administracji oraz dla własnych potrzeb. W zależności od możliwości użytkowników przygotowane przez POLSA szkolenia mają kilka wariantów: stacjonarne, zdalne oraz e-learningowe - wskazano. Szkolenia dotyczą m.in. ochrony środowiska, planowania przestrzennego, rozwoju urbanizacji i sieci transportowych, ochrony zabytków i dziedzictwa kulturowego.

Szkolenia e-learningowe przygotowano w oparciu o platformę Moodle. Platforma umożliwia użytkownikowi stworzenie konta i zapisanie się do wybranego kursu. Każdy kurs został podzielony na bloki tematyczne, obejmujące materiały szkoleniowe, dostępne również offline, w tym m.in. dokumenty prezentujące zadania do wykonania, dane niezbędne do wykonania zadań, filmy instruktażowe prezentujące procedurę postępowania przy realizacji zadań.

Platforma umożliwia przetestowanie zdobytej wiedzy i automatycznie generuje certyfikat ukończenia szkolenia.

W ramach kursów uczestnicy dowiedzą się m.in., w jaki sposób można wykorzystać dane powstałe m.in. w ramach programu Copernicus realizowanego przez KE. Program Obserwacji Ziemi Copernicus to inicjatywa realizowana przez Unię Europejską we współpracy z m.in. Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) i Europejską Agencją Środowiska (EEA). Jej głównym celem jest wypracowanie metod zdalnego monitorowania stanu środowiska.

Projekt „System operacyjnego gromadzenia udostępniania i promocji cyfrowej informacji satelitarnej o środowisku – Sat4Envi” w ramach którego powstało szkolenie, jest realizowany przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy (IMGW) we współpracy z POLSA, Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk (CBK PAN) oraz Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet Akademii Górniczo-Hutniczej (ACK Cyfronet AGH). Jest związany z implementacją Polskiej Strategii Kosmicznej. Środki na jego realizację pochodzą z przeważającej części z budżetu UE.

Szkolenia są dostępne na stronie: https://sat4envi.imgw.pl/elearning/.

PAP - Nauka w Polsce 

szz/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Otwock-Świerk, 23.04.2019. Reaktor Maria, 23 bm. w Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Otwocku, jedyny w Polsce działający reaktor jądrowy. PAP/Piotr Nowak

    Do 15 maja NCBJ ma czas na odpowiedź na dodatkowe pytania dozoru jądrowego ws. MARII

  • Fot. Adobe Stock

    Prof. Strzelecki: coraz lepiej widać skalę problemu z wykorzystaniem AI w pisaniu publikacji

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera