Wydział Nauk Biologicznych PAN przyznał tegoroczne nagrody

<strong>Dwie nagrody zespołowe - za prace badawcze oraz monografię - przyznał w tym roku Wydział Nauk Biologicznych Polskiej Akademii Nauk.</strong> Uroczyste wręczenie odbędzie się 17 grudnia w siedzibie Wydziału w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Nagrodę za wybitne osiągnięcia naukowe otrzymał zespół badaczy z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN w składzie: dr Grzegorz M. Wilczyński, dr Marcin Rylski, dr Filip A. Konopacki, mgr Piotr Michaluk, dr Paweł Okulski, mgr Renata Amborska, dr Jacek Jaworski, dr Joanna Dzwonek, mgr Maciej Gawlak i prof. dr hab. Leszek Kaczmarek - za cykl publikacji pt. "Regulacja i udział metaloproteinazy macierzy zewnątrzkomórkowej, MMP-9, w prawidłowej i patologicznej plastyczności synaptycznej".

Jak piszą sami autorzy w artykule poglądowym z 2008 roku zamieszczonym w czasopiśmie "Neuropsychiatra i Neuropsychologia", w zaprezentowanej pracy skupili się m.in. na poszukiwaniu nowych elementów regulujących transkrypcję genu MMP-9 jak również na znalezieniu substratów dla tego enzymu w mózgu. "Zrozumienie molekularnego podłoża plastyczności synaptycznej jest wielkim wyzwaniem współczesnej neurobiologii, jest ona bowiem powszechnie akceptowaną podstawą takich zjawisk, jak uczenie się i pamięć, reorganizacja połączeń neuronalnych w toku rozwoju (m.in. okresy krytyczne w rozwoju kory mózgowej) oraz czynnościowa regeneracja po uszkodzeniach mózgu" - zauważają.

Drugą nagrodę otrzymał prof. dr hab. Ryszard Ochyra i doc. dr hab. Halina Bednarek-Ochyra z Instytutu Botaniki im. Władysława Szafera PAN za monografię zatytułowaną "The Illustrated Moss Flora of Antarctica", która ukazała się nakładem wydawnictwa Cambridge University Press.

Praca ta otrzymała także nominację do tegorocznej nagrody premiera i jest pierwszą w historii pełną monografią poświęconą florze mchów Antarktydy. W roku 2000 ci sami badacze wydali pracę na temat wątrobowców zasiedlających ten kontynent, co wraz z obecną monografią stanowi kompletny opis flory tego regionu świata, dokonany przez polskich uczonych. Obszerny jej opis znajduje się na stronie internetowej PAN.

PAP - Nauka w Polsce, Waldemar Pławski

agt/ kap/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Przewyższające rodzimą roślinność łodygi miskanta olbrzymiego w strefie brzegowej potoku Magierka. Fot. A. Bylak

    Obce gatunki w środowisku: pirania w Sanie i “biegnący” bambus nad Lubatówką

  • Fot. Adobe Stock

    Zanieczyszczenie światłem to ogromny problem dla roślin

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera