Sweter jak futro niedźwiedzia polarnego

Adobe Stock
Adobe Stock

Sweter opracowany przez chińskich naukowców ma być dużo cieplejszy niż kurtka z naturalnego puchu o podobnej grubości - informuje „Science”.

Dzięki sierści złożonej z przezroczystych, pustych w środku włosów, i grubej warstwie tłuszczu, niedźwiedź polarny jest wyjątkowo dobrze przystosowany do życia w ekstremalnie niskich, arktycznych temperaturach.

Naukowcy z chińskiego Zhejiang University opracowali (DOI: 10.1126/science.adj8013) specjalne sztuczne włókno, mające naśladować budowę włosa niedźwiedzi polarnych. Z włókna tego wykonano już sweter – według twórców jest tak ciepły jak odzież z gęsiego puchu, ale znacznie cieńszy. Jednocześnie, według zapewnień twórców, sweter jest wytrzymały i rozciągliwy.

Włosy, z których składa się futro niedźwiedzia polarnego, zbudowane są z bardzo porowatego rdzenia i gęstej otoczki. Porowata struktura zatrzymuje dużą ilość powietrza, zapewniając izolację cieplną, natomiast otoczka zapewnia włosom wytrzymałość mechaniczną.

Sztuczne "niedźwiedzie" włókno składa się natomiast z "aerożelu" – materiału o małej gęstości, dużej porowatości i dużej zawartości powietrza (ponad 90 proc. objętościowo) – zamkniętego w elastycznej otoczce.

Badając wytrzymałość włókna, twórcy poddali je 10 000 cyklom rozciągania i nie stwierdzili utraty struktury. Rozciągliwość ma wynosić ponad 1000 proc., zaś pojedyncze włókno może unieść ciężar o masie 500 gramów. Przy takiej samej zdolności izolacyjnej grubość swetra ma być pięć razy mniejsza niż warstwy puchu, a włókno bardzo dobrze nadaje się do prania i barwienia. Zdaniem autorów włókno naśladujące futro niedźwiedzia polarnego może w przyszłości znaleźć zastosowanie w kolejnej generacji skafandrów kosmicznych, mundurach wojskowych i odzieży przeznaczonej do stosowania w ekstremalnie niskich temperaturach.(PAP)

Paweł Wernicki

pmw/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Peru/ Pływające myszy i ryby "o dziwacznych głowach" wśród 27 nowych gatunków odkrytych w Amazonii

  • Fot. Adobe Stock

    Komórki macierzyste mogą uratować koralowce

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera