Uczelnie i instytucje

Minister Wieczorek: jeśli będzie to możliwe od strony formalnej - zmiana listy czasopism punktowanych kwestią godzin

Warszawa, 13.12.2023. Minister nauki Dariusz Wieczorek. Fot. PAP/Szymon Pulcyn
Warszawa, 13.12.2023. Minister nauki Dariusz Wieczorek. Fot. PAP/Szymon Pulcyn

Jeżeli to będzie możliwe od strony formalnej, to zmiana listy czasopism punktowanych jest kwestią godzin - powiedział w czwartek w Radiu Zet minister nauki Dariusz Wieczorek. Dodał, że już w środę polecił prawnikom przygotowanie w tej sprawie rozwiązań prawnych.

O wywołującą kontrowersję listę punktowanych czasopism naukowych zapytał w trakcie audycji jeden ze słuchaczy.

Według najnowszej listy czasopism, za publikację w pismach takich jak Pedagogika Katolicka, Rocznik Historii Sztuki, Ius Novum, Nieruchomości@, Ophthalmology Journal oraz Probacja - otrzymuje się 200 punktów, co zrównuje je pod względem otrzymanej punktacji z pismami uznawanymi za najbardziej prestiżowe, jak Nature czy The Lancet. Informację o zmianie punktacji zawierał komunikat w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, wydany przez ówczesnego szefa resortu edukacji i nauki Przemysława Czarnka, opublikowany 6 listopada br.

Lista czasopism punktowanych jest publikowana od 2004 r. przez ministerstwo właściwe ds. nauki. Może służyć do oceny instytucji naukowych i pracowników naukowych.

Kształt ewaluacji jest przedmiotem nieustannej dyskusji w środowisku naukowym. Część środowiska akademickiego wzburzona jest faktem, że punktacja w wykazie czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych była modyfikowana w trakcie okresu ewaluacji i że część zmian nie była zatwierdzona przez Komisję Ewaluacji Nauki.

"Wczoraj już poleciłem prawnikom przygotowanie w tej sprawie rozwiązań prawnych" - poinformował w czwartek w Radiu Zet minister Wieczorek. Zapytany o to, kiedy nastąpi zmiana listy czasopism punktowanych, wyraził nadzieję, że jest to "kwestia godzin". "Jeżeli jest to możliwe od strony formalnej, to absolutnie to zrobimy, bo wczoraj takie polecenie wydałem" - podkreślił.

Szef resortu nauki dodał, że również w środę spotkał się z Komisją Ewaluacji Nauki, która tego dnia miała swoje posiedzenie. "Mam propozycję, żeby te zespoły naukowe, które to oceniają, podejmowały decyzje, które czasopisma powinny się tam znaleźć" - powiedział.

Zapewnił, że nie będzie w tej sprawie podejmował arbitralnych decyzji - w przeciwieństwie do ministra Przemysława Czarnka. "Ja nie będę tego robił, gdyż to jest zadanie właśnie dla tych, którzy zajmują się ewaluacją polskiej nauki" - podkreślił.

Do ostatniej zmiany w liście czasopism punktowanych doszło w listopadzie br. Do 200 punktów - czyli wartości, przyznawanej dotychczas za publikację w The Lancet, Science czy Nature - wzrosła punktacja za publikację na łamach kilku polskich pism. Są to: Ius Novum (wcześniej publikację tam wyceniano na 140 punktów) - kwartalnik wydawany przez Wydział Prawa i Administracji Uczelni Łazarskiego w Warszawie; Nieruchomości@ - kwartalnik Ministerstwa Sprawiedliwości (wcześniej - 140 punktów); Probacja - kwartalnik Ministerstwa Sprawiedliwości (wcześniej - 140 punktów); polsko-niemiecki Ophthalmology Journal (wcześniej - 70 punktów); Pedagogika Katolicka (wcześniej - 100 punktów) Fundacji Campus; Rocznik Historii Sztuki (wcześniej - 40 punktów), wydawany przez Komitet Nauk o Sztuce PAN.(PAP)

bar/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Katowice, 09.05.2025. Od lewej: marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa, prezes stowarzyszenia Pro Silesia Małgorzata Staśko, członek stowarzyszenia Biznes Pro Silesia Dawid Pasek, rektor Akademii Muzycznej Katowice Jarosław Mamczarski, prorektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach Justyna Kucharczyk, rektor AWF Katowice Andrzej Małecki,  rektor Politechniki Śląskiej Marek Pawełczyk, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego Celina Olszak, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego Tomasz Szczepański, rektor Uniwersytetu Śląskiego Ryszard Koziołek podczas konferencji prasowej inaugurującej Forum Przyszłości Miasta Nauki w Katowicach. PAP/Michał Meissner

    Siedem uczelni podpisało porozumienie współpracy przy Programie Naukowym dla Śląska

  • Pałac Branickich w Białymstoku. Fot. Adobe Stock

    Białystok/ Rozpoczyna się 21. Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera