Kolejny wzrost zakażeń z powodu HIV w 2023 r.

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

W 2023 r. po raz kolejny odnotowana zostanie w naszym kraju rekordowa liczba zakażeń wywołanych wirusem HIV - informuje Polska Fundacja Pomocy Humanitarnej „Res Humanae”. Prawie co piąty chory w Polsce umiera z powodu zbyt dużego zaawansowania choroby.

Do połowy listopada zgłoszono już 2590 zakażeń wywołanych wirusem HIV, więcej niż w całym 2022 r., gdy u 2384 osób wykryto tę infekcje. Wciąż mamy stosunkowo niewiele tych infekcji - z wirusem tym żyje w Polsce około 20 tys. osób. Jednak nie brakuje powodów do niepokoju.

Jak wykazały niedawno badania Buddy Polska, około 20 proc. zakażonych wirusem HIV nie wie o swoim zakażeniu, a 16 proc. osób, które odebrały pozytywny wynik testu, nie podejmuje leczenia, choć jest ono bezpłatne i skuteczne.

Prof. Justyna Kowalska z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego powiedziała we wtorek podczas konferencji „Choroby zakaźne 2023”, że liczba pacjentów z HIV co roku zwiększa w naszym kraju średnio o 7 proc. „Co piąty zakażony umiera w okresie pięciu lat z powodu zbyt późnego rozpoznania infekcji” - zaznaczyła. Część chorych ma już tak zaawansowana chorobę, że umiera w ciągu zaledwie sześciu miesięcy.

Specjalistka podkreśliła, że w przypadku HIV/AIDS jest podobnie jak w przypadku chorób nowotworowych - zbyt późne wykrycie schorzenia zmniejsza szanse skutecznego leczenia. Uwaga ta dotyczy głównie mężczyzn, bo to oni najczęściej zakażają się wirusem HIV. Z danych przedstawionych podczas konferencji wynika, że na płeć męską w 2021 r. przypadało u nas 79 proc. tych zakażeń. Ten odsetek nieznacznie, ale stale się zwiększa. W 2012 r. na mężczyzn przypadało w naszym kraju 74 proc. infekcji wywołanych wirusem HIV.

Fot. Infografika PAP

Prof. Justyna Kowalska namawia, by się testować na obecność wirusa HIV. Takie testy są powszechnie dostępne we aptekach. Na razie przetestował się w tym kierunku jedynie co dziewiąty Polak. Rzadko badają się nawet studenci. „Z badania przeprowadzone wśród studentów Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wynika, że tylko co piąty z nich wykonał w życiu test na HIV” - stwierdziła.

Do testowania się i leczenia w razie wykrycia zakażenia wirusem HIV namawia Polska Fundacja Pomocy Humanitarnej „Res Humanae”. „Warto się testować, o czym przypominać będzie 29 listopada czerwona kokardka z napisem „Razem przeciw HIV” wyświetlana na fasadach budynków w Warszawie” - przekonuje Fundacja w informacji przekazanej PAP.

„Badanie takie trzeba wykonać szczególnie po tzw. ryzykownym zachowaniu, czyli choćby po seksie bez prezerwatywy. I to przez cały rok, a nie tylko z okazji Europejskiego Tygodnia Testowania, przypadającego w tym roku między 20 a 27 listopada” – apeluje Mateusz Liwski, prezes „Res Humanae".

Paweł Mierzejewski z firmy Gilead Sciences, będącej współorganizatorem kampanii, a także koordynator programu Pozytywnie Otwarci, zaznacza, że HIV/AIDS to jedna z wielu chorób przewlekłych. „Każdy, kto się testuje, a w razie pozytywnego wyniku - przyjmuje bezpłatne w Polsce leczenie, może z nim normalnie żyć. Nie ma mowy o rozwoju AIDS, można mieć zdrowe dzieci i pewność, że nie zakazi się partnera, bo osoba lecząca się z czasem staje się niezakaźna. Właśnie dlatego rok w rok zachęcamy do testów w kierunku HIV, wyświetlając kokardki w wielu miastach. Byliśmy już w Bydgoszczy, Gdańsku, Gdyni, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie, Wrocławiu, Toruniu. W tym roku jesteśmy ponownie w Warszawie” - wyjaśnił.

Farmakoterapia zakażenia HIV zmniejsza ilość wirusa we krwi do poziomu niewykrywalnego za pomocą dostępnych metod diagnostycznych. Dzięki temu staje się ona całkowicie bezpieczna dla partnerek i partnerów seksualnych.

Fot. Infografika PAP

Leczenie trzeba jednak rozpocząć jak najszybciej, zaraz po wykryciu wirusa HIV. Ośrodki, które je prowadzą, zapewniają pacjentom anonimowość, motywują też do utrzymania długotrwałej terapii i oferują pomoc psychiczną - jak żyć z HIV. Pomaga w tym kontakt z innymi osobami żyjącymi z HIV, akceptujący swoje zakażenie. (PAP)

Zbigniew Wojtasiński

zbw/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspert: wirusy i bakterie nie mają wakacji, niektórym z nich sprzyjają wysokie temperatury

  • Fot. Adobe Stock

    Kardiolog: w czasie upałów serce pracuje intensywniej, może dojść do zawału

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera