Łódź/ Powstał bank danych z milionem próbek dla diagnostyki onkologicznej

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

W ramach projektu Politechniki Łódzkiej we współpracy z Instytutem Centrum Zdrowia Matki Polki "MDB - Medical Data Bank" powstała ogólnodostępna cyfrowa baza unikatowych danych medycznych dotyczących histopatologii. System ma pomóc w rozwoju diagnostyki onkologicznej.

Przedstawiciele łódzkiej czelni i ICZMP w Łodzi przedstawili we wtorek wyniki realizowanego we współpracy trzyletniego projektu, który ma pomoc w rozwoju nowoczesnej diagnostyki onkologicznej. W jego ramach powstała ogólnodostępna cyfrowa baza unikatowych danych medycznych dotyczących histopatologii.

Jak wskazali realizatorzy przedsięwzięcia, Polska ma jeden z najwyższych wskaźników umieralności z powodu raka wśród krajów OECD. Do nowotworów, w których diagnostyce i leczeniu jest najwięcej do nadrobienia, należą m.in. rak piersi i prostaty, rak płuc oraz jelita grubego. Stworzenie cyfrowej bazy dostępu do unikatowych danych medycznych dotyczących histopatologii i szeroko pojęta dostępność do próbek dają możliwość zmiany tej sytuacji.

"Zaprezentowany we wtorek system jest odpowiedzią na zdiagnozowany problem utrudnionego bądź wręcz niemożliwego cyfrowego dostępu do unikatowych danych medycznych dotyczących histopatologii, które w obecnej rozproszonej, niezintegrowanej, analogowej postaci, znacznie opóźniają powstanie innowacji czy nowych technologii, niezbędnych do postępu w medycynie i pracach badawczo-naukowych" - wyjaśniła rzeczniczka Politechniki Łódzkiej Ewa Chojnacka.

Dodała, że projekt "MDB- Medical Data Bank" ułatwia dostęp oraz poprawia jakość zdigitalizowanych, zanonimizowanych, pogrupowanych, uporządkowanych i opisanych metadanymi danych, zasilając bazę danych informacji sektora publicznego oraz umożliwiając zainteresowanym ponowne wykorzystanie zasobów nauki.

W ramach przedsięwzięcia powstała platforma www, udostępniająca w sposób przejrzysty i dostosowany dla wielu grup odbiorców zanonimizowane ISP z zakresu danych medycznych. Udostępniono m.in. preparaty histopatologiczne wraz z opisami oraz wyniki badań proteomiczno-metabolicznych. W sumie baza liczy ponad milion danych medycznych.

"Dzięki projektowi możliwe stało się udostępnienie danych do analiz biometrycznych, pracy dydaktycznej, samokształcenia lekarzy, tworzenia statystyk, a dodatkowo stanowi ona unikalne źródło informacji popularno-naukowej dla społeczeństwa. Przygotowane rozwiązanie posłuży rozwojowi diagnostyki onkologicznej, poprzez dalsze badania nad jednostkami chorobowymi” - zaznaczyła Chojnacka.

"To, co wspólnie zrobiliśmy, ma ogromne znaczenie. Pozwoli poprawić algorytmy terapii i być pomocne w przyszłości w ratowaniu życia" - dodali realizatorzy przedsięwzięcia.

Projekt "MDB - Medical Data Bank" o wartości blisko 12 mln zł był współfinansowany ze środków UE z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. (PAP)

autor: Bartłomiej Pawlak

bap/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspertka: FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta

  • Fot. Adobe Stock

    Prof. Jankowski: nadużywanie alkoholu może prowadzić do zaburzeń pracy serca i zatrzymania krążenia

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera