Bezdomni 16 razy bardziej narażeni na nagłą śmierć

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

W przypadku osób bezdomnych ryzyko nagłej śmierci z powodu zawału serca i z innych przyczyn jest 16-krotnie wyższe niż dla całej populacji - informuje pismo „JAMA Internal Medicine”

Badania dotyczące miejscowej populacji bezdomnych przeprowadzili naukowcy z University of California w San Francisco (UCSF). W hrabstwie San Francisco istnieje jedno z największych w USA skupisk osób bezdomnych (których w całym kraju jest około 580 tysięcy). Przeanalizowano wyniki sekcji zwłok 868 osób które zmarły nagle, wykonanych w hrabstwie w ciągu 8 lat. Spośród nich 151 było bezdomnych.

Ustalono, że wskaźnik nagłej śmierci sercowej był w przypadku bezdomnych 7 razy wyższy niż w populacji ogólnej. Byli młodsi (średnio 56 lat w porównaniu do 61 lat), częściej byli to mężczyźni, częściej używali alkoholu i substancji psychoaktywnych, a także częściej cierpieli na choroby psychiczne, zwłaszcza schizofrenię i chorobę afektywną dwubiegunową.

Osoby bezdomne umierały najczęściej z przyczyn innych niż kardiologiczne, natomiast osoby, które miały gdzie mieszkać, umierały częściej z powodu arytmii. U osób bezdomnych częściej występowały przyczyny niekardiologiczne, w tym przedawkowanie leków, zaburzenia żołądkowo-jelitowe i infekcje.

Czas reakcji ratownika medycznego był podobny w obu grupach.

Według autorów niektórym z tych zgonów można było zapobiec dzięki defibrylatorom i innym środkom polityki publicznej.

„Osoby bezdomne umierają młodo, średnio w wieku 50 lat – wskazał starszy autor Zian H. Tseng, kardiolog i profesor medycyny na UCSF. - Nasze badanie rzuca światło na wpływ nagłej śmierci na populację bezdomnych. Odkryliśmy, że zarówno przyczyny sercowe, jak i pozakardiologiczne, takie jak przedawkowanie i nierozpoznane infekcje, są znacznie częstsze wśród nagle umierających bezdomnych.”

„Chociaż wysoki wskaźnik używania substancji psychoaktywnych przez bezdomnych jest od dawna dostrzegany, nasze badanie pokazuje jego związek z wczesną, nagłą śmiertelnością i jego prawdziwy wpływ na bezdomnych” – powiedziała pierwsza autorka, Leila Haghighat z UCSF.

„Interwencje w zakresie zdrowia publicznego, takie jak zwiększanie dostępności automatycznych zewnętrznych defibrylatorów i podwojenie wysiłków na rzecz leczenia osób uzależnionych od substancji psychoaktywnych oraz ukierunkowane szczepienia, mogą okazać się pomocne w zmniejszeniu nagłej śmiertelności” - dodała.(PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Belgia odnotowała pierwszy przypadek nowego, groźniejszego wariantu małpiej ospy

  • Fot. Adobe Stock

    Mikroplastik w powietrzu może powodować niepłodność i nowotwory

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera