Uczelnie i instytucje

Tablica upamiętniająca 550. rocznicę urodzin Kopernika odsłonięta w Collegium Maius UJ

Rys.  Jeremias Falck. Fot. Adobe Stock
Rys. Jeremias Falck. Fot. Adobe Stock

Tablicę upamiętniającą 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika odsłonięto w środę w Collegium Maius, najstarszym budynku Uniwersytetu Jagiellońskiego. Władze uczelni wskazały, że uroczystość stanowi symboliczne zamknięcie krakowskiej części Światowego Kongresu Kopernikańskiego.

Tablicę pamiątkową umiejscowiono w przejściu wiodącym z ulicy Jagiellońskiej na dziedziniec Collegium Maius UJ. W zamierzeniu fundatorów ma ona stanowić znak podkreślający obecność Mikołaja Kopernika jako studenta w murach najstarszej polskiej uczelni. Tablica przypomina – wskazano – że właśnie na wydziale sztuk wyzwolonych rozpoczęła się droga naukowa słynnego astronoma.

Rektor UJ prof. Jacek Popiel mówił, że odsłonięcie tablicy pamiątkowej w najstarszym budynku uniwersyteckim stanowi symboliczne zamknięcie krakowskiej części Światowego Kongresu Kopernikańskiego.

Rektor zaznaczył równocześnie, że środowa uroczystość nie oznacza końca rozmyślań nad rolą Mikołaja Kopernika w dziejach polskiej nauki, ponieważ 12 września w Toruniu trzy uniwersytety organizujące Światowy Kongres Kopernikański podpisały list intencyjny w sprawie utworzenia Międzynarodowego Centrum Badań Kopernikańskich, które będzie służyło dalszemu rozwojowi badań kopernikańskich oraz pogłębianiu i poszerzaniu kontaktów, również międzynarodowych, nawiązanych dzięki Kongresowi.

Światowy Kongres Kopernikański, wspólna inicjatywa trzech polskich uczelni - Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, a także Instytutu Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk - rozpoczął się 19 lutego br. w Toruniu.

„Było to najważniejsze wydarzenie obchodzonego obecnie Roku Kopernikańskiego. W jego ramach odbyła się cała seria wystaw, sesji naukowych i dyskusji” – przypomniał rektor UJ.(PAP)

Rafał Grzyb

rgr/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera