Nauka dla Społeczeństwa

25.02.2024
PL EN
07.07.2023 aktualizacja 07.07.2023

Smartwatche mogą wcześnie wykrywać chorobę Parkinsona

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Inteligentne zegarki mogą być wykorzystywane do wczesnego wykrywania choroby Parkinsona – informuje pismo „Nature Medicine”.

Mózgi osób z chorobą Parkinsona ulegają uszkodzeniu w ciągu wielu lat. Typowe objawy parkinsonizmu to mimowolne drżenie, powolne ruchy oraz sztywność i nieelastyczność mięśni. Zanim jednak choroba zostanie rozpoznana, wiele komórek mózgowych ulega nieodwracalnemu uszkodzeniu.

Naukowcy z UK Dementia Research Institute przy Cardiff University wykorzystali sztuczną inteligencję do przeanalizowania danych pochodzących od 103 712 użytkowników smartwatchy. Śledząc prędkość poruszania się tych osób w ciągu jednego tygodnia (między 2013 a 2016 rokiem), byli w stanie przewidzieć, u której z nich rozwinie się choroba Parkinsona – nawet na siedem lat przed wystąpieniem objawów.

W porównawczej analizie danych uwzględniono wiele różnych rodzajów zaburzeń, w tym neurodegeneracyjne, chorobę zwyrodnieniową stawów i inne zaburzenia ruchowe. Autorzy mają nadzieję, że w przyszłości można będzie wykorzystać smartwatche jako tanie i niezawodne narzędzie do badań przesiewowych (obecnie około 30 proc. mieszkańców Wielkiej Brytanii korzysta z takich urządzeń). Zwracają jednak uwagę, że potrzebne są dalsze badania, porównujące te odkrycia z innymi danymi zebranymi na całym świecie.

Według kierującej badaniami dr Cynthi Sandor, wykorzystanie smartwatchy mogłoby przynieść poprawę rekrutacji do badań klinicznych, jak i umożliwić pacjentom dostęp do leczenia na wcześniejszym etapie (kiedy stanie się ono dostępne).(PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024