W Ogrodzie Botanicznym w Łodzi rozpoczęło się kwitnienie kolekcji piwonii. Co roku atrakcja przyciąga tysiące zwiedzających. Stan kwitnienia roślin można na bieżąco śledzić na Facebooku Ogrodu, a na sobotę zaplanowano zwiedzanie kolekcji z przewodnikiem.
Setki kwitnących, kolorowych piwonii to atrakcja, która co roku przyciąga do Ogrodu Botanicznego w Łodzi wielu zwiedzających. Kolekcja znajduje się na terenie Działu Kolekcji Roślin Ozdobnych, zlokalizowanego przy wejściu od ul. Retkińskiej 39/65.
Większość prezentowanych roślin to ogrodowe formy piwonii. Podczas zwiedzania będzie można obejrzeć około 50 odmian kwitnących piwonii chińskich, w tym dziewięć wyselekcjonowanych przez polskich hodowców, a także cztery odmiany piwonii lekarskiej.
Te efektowne rośliny występują głównie w Europie i Azji. Obecnie wyróżnia się ok. 40 gatunków i ponad 3 tys. odmian o tradycyjnych, ale również bardziej niespotykanych kolorach i kształtach kwiatów. W kolekcji łódzkiego "Botanika" można oglądać całą gamę ich barw - od białego, poprzez różne odcienie różu po ciemnowiśniowe, a także piwonie o rzadko spotykanych kolorach kwiatów, np. koralowo-pomarańczowe.
Jak zapowiedziano, informacje o aktualnym stanie kwitnienia roślin będą umieszczane na bieżąco na profilu FB Ogrodu Botanicznego.
Natomiast w sobotę kolekcję piwonii będzie można zwiedzać z przewodnikiem, który opowie, od kiedy piwonie są uprawiane, przedstawi różne ich gatunki i odmiany, typy kwiatów oraz tajniki uprawy. Zbiórka planowana jest o godz. 15 przy kasie od strony ul. Retkińskiej 39/65.
Ogród jest otwarty we wszystkie dni tygodnia, w godz. 9 - 20; kasy są czynne do godz. 19.30.(PAP)
Autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska
agm/ ok/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.