Choroby serca u psów. Zrozumieć i lepiej leczyć

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Najczęściej występującą chorobą serca u psów jest choroba zwyrodnieniowa zastawki mitralnej. Prowadzi ona do niewydolności lewokomorowej serca. Leczenie i rokowania zwierząt mogą poprawić badania Justyna Gacha, doktoranta Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Jak poinformowała rzeczniczka prasowa UPWr Małgorzata Moczulska, zwyrodnienie zastawki zdarza się u psów zdecydowanie częściej niż u ludzi. Spośród wszystkich chorób układu sercowo-naczyniowego ta stanowi blisko 75 proc. przypadków.

Cytowany w informacji prasowej Justyn Gach tłumaczy, że choroba ta długo nie daje objawów, mimo że u psów stopniowo nasilają się zmiany w morfologii serca.

„Postępujące, często wieloletnie zmiany zwyrodnieniowe zastawki mogą być przyczyną przeciążenia objętościowego lewego przedsionka i lewej komory serca. Wraz z pogłębiającą się jej niedomykalnością rośnie objętość krwi cofającej się przez zastawkę. Powoduje to stopniowy wzrost ciśnienia krwi w jamach serca, a w konsekwencji poszerzenie lewego przedsionka, pierścienia włóknistego zastawki mitralnej oraz lewej komory serca” - wylicza doktorant.

By lepiej poznać przebieg choroby, naukowiec analizuje jedną z części aparatu zastawkowego, czyli struny ścięgniste. Zbada zmiany histologiczne (czyli te zachodzące w tkankach) oraz strukturalne (prowadzące do zwyrodnień) strun ścięgnistych zastawki mitralnej. Sprawdzi ich wytrzymałość na rozciąganie i ustalą korelację między tymi zmianami a zmianami mechanicznymi w poszczególnych stadiach choroby.

Znajomość mechaniki strun ścięgnistych pozwoli przewidzieć u chorego psa komplikacje choroby zwyrodnieniowej takie jak pęknięcie lub zerwanie struny.

„[Pęknięcie lub zerwanie strun ścięgnistych zastawki mitralnej] jest to moment znacznego pogorszenia stanu klinicznego i rokowania naszych pacjentów” – tłumaczy doktorant.

Justyn Gach realizuje swoje badania pod opieką naukową prof. Agnieszki Noszczyk-Nowak z Katedry Chorób Wewnętrznych z Kliniką Koni, Psów i Kotów UPWr oraz promotorki pomocniczej dr Izabeli Janus z Katedry Patologii. Naukowcy trzymali na nie ponad 536 tys. złotych z Narodowego Centrum Badań w ramach konkursu PRELUDIUM BIS.

PAP - Nauka w Polsce

kol/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot: Panorama Oazy Bungera (ang. Bunger Hills) w kierunku zachodnim. Na pierwszym planie (dół zdjęcia) Polska Stacja Antarktyczna im. Antoniego B. Dobrowolskiego. Fot. Adam Nawrot

    Prof. Lewandowski: autonomiczne pomiary przyszłością Polskiej Stacji Antarktycznej

  • Łoś. Fot. Patryk Sacharewicz, mat. prasowe

    Od badylarza do łopatacza – zbadano zmiany wielkości poroża łosi w okresie bez polowań

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera