Internetowa terapia gniewu działa

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Cztery tygodnie terapii prowadzonej przez internet mogą pomóc osobom, których problemem jest złość i agresja - informuje „Journal of Consulting and Clinical Psychology”.

Problemy z opanowaniem gniewu mogą mieć poważne konsekwencje dla osoby dotkniętej chorobą i jej bliskich. Jak wykazali naukowcy z Centre for Psychiatry Research w Karolinska Institutet w Szwecji, cztery tygodnie terapii prowadzonej przez internet mogą pomóc ludziom z gniewem i agresją.

To pierwsze badanie, które porównuje różne strategie regulacji emocji za pośrednictwem Internetu mające zapobiegać gniewowi. Oczekuje się, że wyniki będą ważne dla zrozumienia regulacji emocji i rozpowszechniania metod opartych na dowodach.

„Zwykle bardzo trudno rekrutować uczestników do badań nad leczeniem. Jednak w przypadku badania gniewu było to bardzo łatwe i po kilku tygodniach musieliśmy zamknąć stronę rekrutacyjną ze względu na dużą liczbę kandydatów. Sugeruje to, że istnieje stłumiona potrzeba psychologicznego leczenia gniewu. Wiele osób, które mają problemy z gniewem odczuwa wstyd i uważamy, że forma internetowa jest szczególnie odpowiednia dla tej grupy, ponieważ nie muszą czekać w recepcji ani siedzieć twarzą w twarz – spotkać się z terapeutą i porozmawiać o swojej złości” – mówi odpowiedzialny za badanie (DOI: 10.1037/ccp0000769) Johan Bjureberg, adiunkt w Centrum Badań Psychiatrycznych w Karolinska Institutet, które współpracowało z naukowcami z Uniwersytetu Örebro w Szwecji.

Naukowcy ocenili wpływ dwóch strategii regulacji emocji: uważnej świadomości emocji (mindful emotion awareness) i ponownej oceny poznawczej (cognitive reappraisal). Uważna świadomość emocji koncentruje się na zdolności dostrzegania i akceptowania własnych uczuć i myśli bez osądzania ich i działania na ich podstawie. Z drugiej strony ponowna ocena poznawcza koncentruje się na zdolności do reinterpretacji myśli i sytuacji oraz identyfikacji alternatywnych myśli, które nie wywołują trudnych uczuć.

234 uczestników (wszyscy mający poważne problemy z gniewem) zostało losowo przydzielonych do czterotygodniowych zajęć dotyczących uważnej świadomości emocji, ponownej oceny poznawczej lub kombinacji tych dwóch strategii. Wszystkie terapie były w przybliżeniu tej samej długości i wiązały się ze zmniejszeniem gniewu i agresywności zgłaszanych przez samego pacjenta pod koniec leczenia.

Leczenie skojarzone skutkowało znacznie niższym poziomem zewnętrznej ekspresji złości, agresji i ruminacji złości, ale nie tłumieniem złości, w porównaniu z samą uważną świadomością emocji lub ponowną oceną poznawczą. Połączenie było szczególnie skuteczne w przypadku uczestników, którzy na początku badania doświadczali bardzo wysokiego poziomu złości. Uzyskane wyniki wspierają teorie sugerujące, że trudności w regulowaniu emocji i interpretowaniu wydarzeń i sytuacji mogą być głównym czynnikiem przyczyniającym się do problemów z radzeniem sobie ze złością.

„Nasze wyniki sugerują, że bardzo krótkie, trwające zaledwie cztery tygodnie leczenie przez Internet przy minimalnym wsparciu terapeuty jest skuteczne w zmniejszaniu problemów z gniewem. Mamy nadzieję, że dalsze badania potwierdzą to odkrycie i takie leczenie będzie mogło być szeroko stosowane w ramach regularnej opieki” - podsumował Johan Bjureberg.(PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Rosja/ Naukowcy odkryli tygryska szablozębnego sprzed 32 tys. lat

  • Fot. Adobe Stock

    "Hormon miłości" jako doustny lek na ból brzucha

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera