W. Brytania/ Naukowcy: ketamina plus terapia może pomóc wyjść z alkoholizmu

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Brytyjscy naukowcy sądzą, że ketamina - używana w medycynie jako środek znieczulający, ale też stosowana pozamedycznie jako substancja psychoaktywna - może w połączeniu z terapią psychologiczną pomóc alkoholikom w zachowaniu trzeźwości.

Uniwersytet w Exeter na południu Anglii poinformował we wtorek, że rekrutuje 280 osób z problemem alkoholowym do dalszej fazy badań. Poprzednia faza wykazała, że leczenie ketaminą było bezpieczne i tolerowane przez osoby pijące dużo alkoholu, a 86 proc. uczestników, którym ją podawano w połączeniu z terapią psychologiczną, pozostało w abstynencji w ciągu sześciomiesięcznego okresu obserwacyjnego.

W następnym etapie uczestnicy zostaną losowo podzieleni na dwie grupy, z których połowa otrzyma ketaminę w dawce stosowanej w pierwszym badaniu klinicznym wraz z terapią psychologiczną, zaś druga połowa - bardzo niską dawkę ketaminy i siedmiosesyjny pakiet edukacyjny na temat szkodliwych skutków picia alkoholu. Ma to na celu sprawdzenie, czy połączenie ketaminy i terapii zmniejsza nadużywanie alkoholu.

"Ponad dwa miliony dorosłych Brytyjczyków ma poważne problemy z alkoholem, jednak tylko jeden na pięciu z nich otrzymuje leczenie. Trzy na cztery osoby, które rzuciły alkohol, po roku znów piją w dużych ilościach. Pilnie potrzebujemy nowych metod leczenia" - powiedziała kierująca badaniami prof. Celia Morgan z Uniwersytetu w Exeter, dodając, że ma nadzieję, iż jeśli testy wykażą skuteczność tej metody, zacznie być ona stosowana przez publiczną służbę zdrowia.

Ketamina jest szeroko stosowana w medycynie jako środek znieczulający i do uśmierzania bólu, ale z racji właściwości psychoaktywnych jest używana jako tzw. narkotyk rekreacyjny i w Wielkiej Brytanii jest substancją zakazaną w celach pozamedycznych.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

bjn/ ap/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Złote grzejniki do grillowania bakterii

  • Fot. Adobe Stock

    USA/ Po Covidzie siedzenie w domu stało się normą

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera