Uczelnie i instytucje

Rektor Akademii Kaliskiej: Polskie uczelnie uczą myśleć i odróżniać prawdę od fałszu; można było się o tym przekonać na podstawie fałszywej propagandy związanej z napadem Rosji na Ukrainę

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Polskie uczelnie uczą myśleć i odróżniać prawdę od fałszu; można było się o tym przekonać na podstawie fałszywej propagandy związanej z barbarzyńskim napadem Rosji na Ukrainę - powiedział w poniedziałek prof. Andrzej Wojtyła, rektor Akademii Kaliskiej podczas inauguracji roku akademickiego.

W poniedziałek odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego na Akademii Kaliskiej.

Z tej okazji rektor powiedział, że uczelnia „osiągnęła nadspodziewanie dobre wyniki oceny parametryzacyjnej za lata 2017-2021. Nie mamy kompleksów; według statystyk w naukach o zdrowiu znaleźliśmy się w dziesiątce uczelni w Polsce, które otrzymały kategorię A na ponad 50 ocenianych i pokonaliśmy wiele starych polskich uniwersytetów" – poinformował prof. Andrzej Wojtyła.

W dyscyplinie nauki o zarządzaniu i jakości oraz nauk o bezpieczeństwie AK zdobyła kategorię B+ co – jak podkreślił rektor - upoważnia do kształcenia doktorantów i "do możliwości ubiegania się o prawa do tworzenia Uniwersytetu Kaliskiego".

Misją uczelni – według Wojtyły - nadal będzie nauka studentów rozumnego myślenia, polegającego na umiejętności odróżniania propagandowych informacji od faktów. "Posługujący się młody człowiek iPadem czy innym urządzeniem elektronicznym ma z natury tendencje do bezmyślnego naśladowania tego, co mówią i piszą inni, bo to jest najłatwiejsze i nie wymaga wysiłku rozumu. Dziś możemy powiedzieć, że brak rozumu prowadzi do fałszywej wiary w fakty przekazywane obecnie bardzo szybko przez używane powszechnie dostępne urządzenia elektroniczne" - zaznaczył.

Dowodem jest – jak powiedział rektor – fałszywa propaganda związana z barbarzyńskim napadem Rosji na wolną Ukrainę i chęć zniszczenia narodu.

"Nie wierzono, że od wielu lat podejmowano działania, mające na celu uzależnienie całej Europy od Rosji. I tej propagandzie poddawała się cała Europa, UE i większość państw. Postawa Polaków była odmienna od większości Europejczyków – jako, że pierwsi opowiedzieliśmy się za wolną Ukrainą i prawem Ukraińców do samostanowienia, dając im masowe schronienie w naszym kraju. Być może jest to dowód na to, że Polacy nie myślą tak odtwórczo, jak mieszkańcy innych krajów Europejskich a polskie uczelnie uczą myśleć i odróżniać prawdę od fałszu" – oświadczył Wojtyła.

Przypomniał, że Akademia Kaliska udzieliła wsparcia uchodźcom z Ukrainy. "Daliśmy schronienia ponad setce matek ukraińskich i ich dzieciom w akademiku, zapewniliśmy opiekę medyczną, kilku dydaktyków i naukowców ukraińskich zatrudniono w naszej uczelni, kilkudziesięciu studentów z Ukrainy podjęło studia, podarowaliśmy Ukraińcom sprzęt medyczny wykorzystywany na wojnie, zaś nasi studenci, jako wolontariusze, ochotniczo udzielali pomocy rannym tam na miejscu działań wojennych w Ukrainie" - powiedział.

Rektor podczas inauguracji poinformował też, że uczelnia przygotowuje się do otworzenia od roku akademickiego 2023 kierunku lekarskiego. Wyjaśnił, że zostały podpisane umowy o współpracy z okolicznymi szpitalami, z kadrą naukową mającą prowadzić zajęcia ze studentami tego kierunku, z kadrą medyczną, utworzono niezbędne laboratoria i pracownie do studiowania medycznych przedmiotów podstawowych.

Utworzenie kierunku lekarskiego w Kaliszu jest – zdaniem profesora - koniecznością.

Wojtyła podał, że ilość lekarzy jest w Wielkopolsce najniższa ze wszystkich województw w Polsce. Na 1000 mieszkańców w województwie wielkopolskim przypada 1,57 lekarza, w całej Polsce na 1000 mieszkańców przypada 2,4 lekarza, W Kaliszu i powiecie wskaźnik ten wynosi 0,87 lekarza na 1000 mieszkańców, czyli jest o połowę niższy, niż w Wielkopolsce i prawie trzy razy niższy, niż średnia dla kraju. Polska - jak dodał - należy do krajów o najniższym w Europie wskaźników ilości lekarzy na 1000 mieszkańców (dla Europy wskaźnik ten wynosi 3,8).

"I to się przekłada na wskaźniki zdrowotne. Z powodu braku lekarzy umieralność niemowląt jest w Kaliszu trzykrotnie wyższa, niż w Poznaniu, w powiecie zaś dwukrotnie wyższa, czyli 2-3 razy więcej niemowląt do 1 roku życia umiera w Kaliszu i powiecie w stosunku do urodzonych w Poznaniu. Odczuwają to pacjenci oraz dyrektorzy i kierownicy placówek medycznych. A to pokazują analizy epidemiologiczne i statystyczne wykonane przez naukowców Akademii Kaliskiej” poinformował.

Rektor dodał, że uczelnia rozpoczęła też proces przygotowań do utworzenia wydziału prawa i otwarcia studiów na kierunkach psychologia oraz historia.

Podczas tegorocznej rekrutacji na pierwszy rok studiów przyjęto ponad 1200 studentów na studia stacjonarne i niestacjonarne. Dużym powodzeniem cieszą się kierunki medyczne – pielęgniarstwo, położnictwo i fizjoterapia. AK kształci studentów na 25 kierunkach studiów pierwszego stopnia i 10 kierunkach studiów magisterskich. Kształcenie odbywa się w zakresie 31 specjalności. "Od tego roku uruchamiamy szkoły doktorskie na trzech kierunkach, które uzyskały w ocenie parametryzacyjnej przynajmniej poziom B+. Ten fakt uprawnia nas również do nadawania stopnia naukowego dr hab. Prowadzimy też studia podyplomowe. W tym roku z tego rodzaju studiów skorzysta ponad 500 słuchaczy na 22 kierunkach studiów podyplomowych, w tym na prowadzonych od ubiegłego roku studiach Executive MBA, skierowanych do kadry zarządzającej" – powiedział rektor.

W Akademii Kaliskiej pracuje obecnie 96 samodzielnych pracowników naukowych (profesorów, profesorów uczelnianych i dr habilitowanych) w tym 37 profesorów tytularnych. Dodatkowo zatrudnionych jest 4 zagranicznych profesorów wizytujących. Kadra naukowo dydaktyczna w sumie liczy 288 pracowników.

W uczelni funkcjonuje 4 wydziały: Wydział Nauk Społecznych, Wydział Nauk o Zdrowiu, Wydział Politechniczny oraz Wydział Medyczno-Społeczno-Techniczny we Wrześni.

PAP - Nauka w Polsce, Ewa Bąkowska

bak/ mir/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera