
Badanie fragmentów księżycowego szkła, które powstało w wyniku uderzeń dużych asteroid pokazało, że Ziemia i Księżyc były bombardowane przez kosmiczne skały w tych samych okresach. Próbki księżycowej gleby dostarczyła chińska sonda Chang’e 5 w 2020 roku.
W momentach, gdy w Ziemię uderzały wielkie asteroidy, takie jak ta, która zabiła dinozaury, powstawały też największe kratery uderzeniowe na Księżycu. Okazuje się, że w tych samych okresach, na planetę spadało też wiele mniejszych skalnych odłamków.
To wynik nowego badania, którym kierowali eksperci z australijskiego Curtin University, opisanego na łamach magazynu „Science Advances”.
Naukowcy przeanalizowali mikroskopijne granulki szkła, które powstawały nawet 2 mld lat temu, w czasie uderzeń różnych ciał w Księżyc. Na Ziemię trafiły one razem z próbkami księżycowej gleby przywiezionymi przez chińską sondę Chang’e 5 w 2020 roku.
Analiza wielu tych granulek może zdradzić czas uderzeń.
„Połączyliśmy szeroki wachlarz metod analizy mikroskopowej, modelowania numerycznego i badań geologicznych, aby określić, jak i kiedy powstały na Księżycu te szklane odłamki” - mówi kierujący pracami prof. Alexander Nemchin.
„Odkryliśmy, że niektóre grupy księżycowych fragmentów dokładnie odpowiadają wiekiem największym uderzeniom w Ziemię, w tym powstaniu krateru Chicxulub. To po tej kolizji wyginęły dinozaury. Badanie pokazało również, że potężnym uderzeniom w Ziemię, takim właśnie jak powstanie krateru Chicxulub 66 mln lat temu mogły towarzyszyć wielokrotne, mniejsze kolizje” - dodaje ekspert.
To z kolei oznacza, że badania księżycowych próbek może ujawnić informacje na temat częstości bombardowania przez asteroidy Ziemi oraz innych wewnętrznych planet Układu Słonecznego.
Więcej informacji: https://www.science.org/doi/10.1126/sciadv.abq2542 (PAP)
Marek Matacz
mat/ ekr/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.