Od kilku dekad wiadomo, że dzikie szympansy wytwarzają narzędzia. Okazuje się, że poszczególne grupy szympansów wypracowały własne sposoby – donoszą naukowcy na łamach "Royal Society Open Science".
Szympansy żyjące dziko w Afryce Zachodniej wypracowały, w zależności od stada, różne rodzaje kultury materialnej w zakresie wytwarzania narzędzi.
Badania prowadzono na początku 2022 r. w lasach Wybrzeża Kości Słoniowej i w Gwinei. Naukowcy zbierali narzędzia kamienne, za pomocą których szympansy rozbijają orzechy. Następnie narzędzia były skanowanie do postaci trójwymiarowych skanów i porównywane ze sobą.
Zidentyfikowano sporą różnorodność narzędzi w zależności od regionu. Mogą to być np. narzędzia przypominające kamienne młotki i duże, nawet metrowej długości kowadła. Występują one powszechnie na danym terytorium, nosząc większe lub mniejsze ślady zużycia. O lokalnej odmienności narzędzi decydować może rodzaj dostępnego materiału, a także gatunku orzechów.
Wcześniejsze badania wykazały, że użycie narzędzi przez szympansy sięga ponad czterech tys. lat, o czym świadczą badania archeologiczne.
"Gdy zrozumiemy lokalne różnice w kulturze materialnej u szympansów w zakresie narzędzi kamiennych, otworzy to perspektywy dla przyszłych studiów z archeologii naczelnych" – opisuje kierownik badań, Tomos Proffitt z Instytutu Antropologii Ewolucyjnej Maxa Plancka (Niemcy).
Niewykluczone, że w ewolucji człowieka takie proste narzędzia poprzedziły pojawienie się metod wytwarzania narzędzi bardziej skomplikowanych. Badanie szympansów może zatem wnieść wkład w zrozumienie, w jaki sposób ludzie wytwarzali najstarsze narzędzia przed trzema mln lat.
Więcej: https://www.mpg.de/19250904/0920-evan-chimpanzee-stone-tool-diversity-150495-x (PAP)
krx/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.