Nauka dla Społeczeństwa

02.12.2022
PL EN
26.09.2022 aktualizacja 29.09.2022

Noc lotniczych atrakcji w Warszawie

Źródło: materiały prasowe Źródło: materiały prasowe

W nocy 7 października podczas Nocy w Instytucie Lotnictwa w Warszawie odbędą się otwarte dla publiczności pokazy odpalania silników lotniczych, spotkania z pilotami, skoczkami spadochronowymi, naukowcami budującymi rakiety, drony i statki powietrzne, na wystawach prezentowane będą unikalne samoloty, m.in. Lim-2, a wśród śmigłowców Bölkow Bo-105.

Serwis Nauka w Polsce jest patronem medialnym 11. edycji popularnonaukowego wydarzenia, podczas którego Łukasiewicz - ILOT otwiera dla zwiedzających zaplecze badawcze polskiego i światowego sektora lotniczego i kosmicznego. Udział w wydarzeniach jest bezpłatny. Wieczór rozpocznie się o godz. 17 i potrwa do godz. 23.

Instytut udostępni m.in. trzy tunele aerodynamiczne oraz liczne laboratoria, w tym te zajmujące się napędami hybrydowymi, badaniami środowiskowymi, technologiami kompozytowymi, materiałoznawstwem, wymianą ciepła i mechaniki płynów oraz tzw. szkołę silnikową. Badacze pokażą swoje projekty: rakiety ILR-33 BURSZTYN, silniki rakietowe oraz drony. Do dyspozycji gości będą eksperci z firm lotniczych, dronowych oraz z uczelni.

UNIKATOWE SAMOLOTY I ŚMIGŁOWCE

Na wystawach będzie prezentowanych ponad 35 statków powietrznych, przede wszystkim maszyny wojskowe, akrobacyjne, szkoleniowe i zabytkowe. Tegoroczną atrakcją będzie legenda lotnictwa - śmigłowiec Bölkow Bo-105, a także znane z poprzedniej edycji Nocy w ILOT Robinson R44, śmigłowce wojskowe: Mi-8 i W-3WA czy śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Goście zobaczą wyjątkowe samoloty. Pierwszym jest SB Lim-2, jeden z trzech latających egzemplarzy w Europie i jeden z mniej niż 10 zachowanych w stanie pełnej sprawności na świecie. Drugi to Lim-2 – jedyny latający jednomiejscowy samolot rodziny MiG-15bis w Europie i jedyny latający Lim-2 na świecie.

Swoją premierę podczas Nocy w ILOT będzie miał najlepszy na świecie samolot akrobacyjny Extra 330 SC, który od lat zdobywa niemal wszystkie miejsca medalowe na mistrzostwach świata. Z kolei samolot Turbolet L-410 UVP-E15, tzw. Papuga, jest wykorzystywany do inspekcji lotniczej przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej. Będzie też polski samolot szkolno-treningowy PZL-130 Orlik oraz samolot Bushcat, zbudowany przez parę pasjonatów lotnictwa.

Tradycyjnie ILOT pokaże odwiedzającym wojskowe samoloty CASA C-295M i M-28B/PT, tzw. Bryza. Prezentowane będą samoloty i szybowce wykorzystywane do szkoleń przez aerokluby oraz konstrukcje zabytkowe. Część wystawy samolotowej będzie dostępna na terenie firmy Airbus Polska sąsiadującym bezpośrednio z Instytutem.

POKAZY I SYMULACJE LOTNICZE

Organizatorzy przygotowali sześć pokazów odpalania silników lotniczych. Naprzemiennie będą je wykonywać samoloty Harvard, Iskra oraz Lim-2.

Bogatą ofertę znajdą dla siebie także fani symulatorów. Trzygodzinny pokaz na symulatorze wykona zespół „Wirtualne Biało-Czerwone Iskry”. Pokaz wzorowany będzie na układzie zespołu akrobacyjnego „Biało-Czerwone Iskry” na 7 samolotów. Przed pokazem odwiedzający będą mogli spróbować swoich sił za sterami samolotu na symulatorze.

Na terenie Instytutu dostępne będą także inne symulatory lotu, m.in.: samolotami F16, Boeing 747, Cessna, szybowca Pirat, skoków spadochronowych, modeli RC, a także symulator wieżowy i żyroskopy symulujące warunki pracy pilota.

Grupy ratownicze udostępnią motoambulanse oraz zorganizują pokazy psów poszukiwawczych. Prezentowany będzie specjalistyczny sprzęt straży pożarnej oraz drony wykorzystywane w transporcie medycznym i ratownictwie.

SPOTKANIA Z PILOTAMI, PASJONATAMI ORAZ FOTOGRAFAMI

Wśród zaproszonych gości znajdą się:

– Arkadiusz MAYA Majewski – skydiver i rekordzista Guinnessa w skokach spadochronowych,

– kapitan Dominik Punda, który wykonał przelot Cessną przez Atlantyk,

– piloci Piotr Maciejewski i Jakub Kubicki, którzy w ramach Fundacji Biało-Czerwone Skrzydła odbudowują i utrzymują w stanie lotnym statki powietrzne konstruowane i budowane w Polsce po II wojnie światowej,

– Katarzyna Śmiałek, która pomimo swojej niepełnosprawności realizuje swoje lotnicze pasje,

– mistrz fotografii lotniczej: Sławomir „hesja” Krajniewski,

– porucznik Maciej Martynowicz z ASAR: Lotniczej Służby Poszukiwania i Ratownictwa,

– duet fotografów: Maciej Margas i Aleksandra Łogusz, wykonujący zdjęcia lotnicze polskim miastom,

– szkoleniowcy Evionica, którzy przedstawią nową generację szkoleń dla pilotów,

– przedstawiciele uczelni Łazarskiego, którzy poruszą temat zasadności ponoszenia wysokich kosztów lotów suborbitalnych, orbitalnych oraz kosmicznych w obliczu bieżących problemów ludzkości na Ziemi.

Harmonogram spotkań i pokazów znajduje się tutaj: http://www.nocwinstytucielotnictwa.pl/atrakcje/

Instytut Lotnictwa mieści się przy Al. Krakowskiej 110/114 w Warszawie.

PAP - Nauka w Polsce

kol/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022