Uczelnie i instytucje

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie w konsorcjum Uniwersytetów Europejskich ATHENA

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie dołączył do konsorcjum Uniwersytetów Europejskich ATHENA (Advanced Technology Higher Education Network Alliance). W ramach współpracy UMCS będzie rozwijał zaawansowane technologie cyfrowe na uczelni.

Konsorcjum Uniwersytetów Europejskich działa na zasadzie współpracy instytucji szkolnictwa wyższego regionów Unii Europejskiej. Uczelnie realizują zadania na rzecz studentów, naukowców i prowadzą wspólnie programy studiów, projektów i szkoleń.

W ramach sieci ATHENA jest osiem uniwersytetów – z Portugalii, Grecji, Niemiec, Słowenii, Włoch, Francji, Litwy i Hiszpanii. Teraz do grona uczelni dołączył UMCS, który wśród polskich uczelni jest jedenastą jednostką zrzeszoną w tego typu konsorcjum.

"Możliwość uczestnictwa w tej inicjatywie to dla UMCS ogromna szansa na rozwijanie międzynarodowego kształcenia poprzez uatrakcyjnienie programów studiów. To też rozwój badań i transferu wiedzy oraz technologii ukierunkowanych na potrzeby społeczne i uwarunkowania regionu" – przekazała rzecznik prasowa UMCS Aneta Adamska.

Podkreśliła, że współpraca z uniwersytetami z całej Europy otwiera przed studentami nowe możliwości, jak odbywanie studiów i staży na zagranicznych uczelniach, zdobywanie wspólnych dyplomów czy uzyskiwanie poświadczeń różnych kwalifikacji.

"Dla nauczycieli akademickich zaś to możliwość zbierania dobrych praktyk od partnerów zagranicznych, a także odbywania staży naukowych czy wizyt studyjnych" – dodała.

Inicjatywa ATHENA obejmie zasięgiem całą uczelnię, a z aktywności realizowanych w konsorcjum skorzystają wszyscy pracownicy UMCS.

W gronie uczelni polskich realizujących projekty w ramach innych konsorcjów Uniwersytetów Europejskich są też Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Politechnika Poznańska, Politechnika Śląska, Politechnika Warszawska, Uniwersytet Śląski, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Opolski i Uniwersytet Warszawski.

PAP - Nauka w Polsce, Agnieszka Gorczyca

ag/ joz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspertka: nowy etap rewolucji cyfrowej to kwestia pięciu lat

  • Zabrze, 13.01.2023. Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, 13 bm. (ad) PAP/Zbigniew Meissner

    Śląskie/ Górnicze muzeum pracuje nad narzędziem AI do analizy dokumentów kopalnianych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera